Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 344 ал. 1 изр. 1 ГПК

Решение по допускане на делбата
Чл. 344. (1) В решението, с което се допуска делба, съдът се произнася по въпросите между кои лица и за кои имоти ще се извърши тя, както и каква е частта на всеки сънаследник. Когато се допуска делба на движими вещи, съдът се произнася и по въпроса кой от съделителите ги държи.

чл. 344 ал. 1 изр. 1 ГПК

Решение по допускане на делбата
Чл. 344. (1) В решението, с което се допуска делба, съдът се произнася по въпросите между кои лица и за кои имоти ще се извърши тя, както и каква е частта на всеки сънаследник. Когато се допуска делба на движими вещи, съдът се произнася и по въпроса кой от съделителите ги държи.

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

При наведено оплакване във въззивната жалба, че по делото е останало неизяснено каква е била волята на завещателя и кои наследствени земи са предмет на завещанието, следва ли въззивният съд да допусне събиране на доказателствата, описани в завещанието, които са поискани от ищците, но не са събрани от първоинстанционния съд?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Милена Даскалова

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Нищожен ли е договорът за прехвърляне на реално определени части от недвижим имот на основание чл. 26, ал. 2, предл. първо ЗЗД - поради липса на предмет, ако към момента на сключване на сделката съответните обекти не са съществували фактически и не са обособени като самостоятелни такива с оглед установените в действащия устройствен закон изисквания?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емануела Балевска

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

в противоречие със задължителната практика на ВКС и по материалноправни и процесуалноправни въпроси, които са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Въпроси не са формулирани. Жалбоподателката се позовава и на основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето-то ГПК, като твърди, че решението е очевидно неправилно, тъй като имотът в неговата цялост е придобит от нея по давност. В периода от 21.12.2005 г. до сегашния момент в него живее нейният баща Ж. С., който е държател на имота от нейно име и никой освен него не го е обитавал във въпросния времеви период. Сочи, че това твърдение е могло да бъде потвърдено от свидетели, но поради това, че същите били възпрепятствани да се явят за разпит, първоинстанционният съд не изслушал техните показания. Във връзка с възражението за придобивна давност е поискано по реда на чл. 176 ГПК съдът да разпореди ищецът да се яви лично и да отговори на поставени от ответницата въпроси, но това искане не било уважено и въпросите не получили отговор пряко от ищеца. Твърди се, че са налице съществени процесуални нарушения, вследствие на които жалбоподателката е била лишена от възможността да защити своите права и законни интереси, доказвайки твърдените в писмения отговор и последващите молби-уточнения обстоятелства. Без мотиви първоинстанционният съд не допуснал събирането на относимите към твърденията ѝ доказателства.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

между кои лица и за кои имоти ще се извърши тя, както и каква е частта на всеки сънаследник - чл. 344, ал. 1, изр. 1 ГПК. Ответникът по иска за делба /сега касатор/ е възразил срещу участието на част от наследниците на общия наследодател, като е въвел възражение, че те са придобили права върху имоти извън делбените и получаването на дял и от делбените имоти би довело до тяхното облагодетелстване. Неправилно съдът в двете инстанции е приел същото за несвоевременно заявено - след изтичане на срока за писмен отговор по чл. 131, ал. 1 ГПК. Както е прието в посочената от касатора съдебна практика, особеност на делбеното производство е, че в отклонение от правилото на чл. 133 ГПК не само в срока за отговор на исковата молба, а и в първото заседание е допустимо всеки от съделителите да възрази против правото на някой от другите съсобственици да участва в делбата, против размера на неговия дял и против включване в наследствената маса на някои имоти - 342 ГПК. Макар становището на съда в разглеждания случай да не съответства на тази съдебна практика, касационното обжалване не следва да бъде допуснато. Това е така, защото чл. 342 ГПК има предвид възражения срещу участието на някои съделители в делбата или срещу дяловете им по отношение на тези имоти, които са включени в делбената маса. Касаторът не е възразил срещу участието на наследниците на Р. В. в делбата на имотите по исковата молба, а е поискал изключването им от делбеното производство по съображения, че са получили своя дял от наследството на общите наследодатели при извършена от тях делба приживе, придобивайки имоти извън делбените. Така заявено, по същността си възражението не е такова по чл. 342 ГПК и за съда в двете инстанции не е възникнало задължението да го разгледа. Ето защо следва да се приеме, че поставеният от касатора правен въпрос не е обусловил правната воля на въззивния съд, обективирана в обжалваното решение, и по него не е налице общата предпоставка на чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

от текста на касационната жалба или от изложението по чл. 284, ал. 3 ГПК, доколкото подобно действие би влязло в пряко противоречие с диспозитивното начало в гражданския процес. При отсъствието на конкретно питане касационният съд не може да прецени дали е налице хипотеза в приложното поле на чл. 280, ал. 1, т. 1 - 3 ГПК и касационното обжалване не следва да се допуска, без да се изследва дали е налице някой от допълнителните селективни критерии по чл. 280, ал. 1, т. 1 - 3 ГПК, които намират проявление само в контекста на конкретно поставен относим към изхода на спора правен проблем.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

Какви са правомощията на въззивната инстанция в производството по допускане на съдебна делба в хипотезата, при която се констатира, че първоинстанционният съд е приложил неправилно материалния закон при определяне правата на съделителите, но във въззивната жалба липсва оплакване за това?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

се отнася до правомощията на въззивната инстанция в производството по допускане на съдебна делба в хипотезата, при която се констатира, че първоинстанционният съд е приложил неправилно материалния закон при определяне правата на съделителите, но във въззивната жалба липсва оплакване за това. И двата въпроса са поставени с оглед оплакванията на касатора, че въззивният съд се е произнесъл за квотите на съделителите, като е приел, че е обвързан от претендираните във въззивната жалба на И. Г. права- 58,86%, вследствие на което е допуснал делбата при квоти, различни от законоустановените, като е приел за меродавна актуалната данъчна оценка на имота.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право