Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 322 ал. 2 ГПК

Изчерпателност на основанията
Чл. 322. […] (2) Всички брачни искове може да се съединяват помежду си. С тях задължително се предявяват и разглеждат исковете за упражняване на родителските права, личните отношения и издръжката на децата, ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите и фамилното име.

чл. 322 ал. 2 ГПК

Изчерпателност на основанията
Чл. 322. […] (2) Всички брачни искове може да се съединяват помежду си. С тях задължително се предявяват и разглеждат исковете за упражняване на родителските права, личните отношения и издръжката на децата, ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите и фамилното име.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

по чл. 59, ал. 2 СК в случаите, в които към датата на обявяване на въззивното решение от брака има ненавършило пълнолетие дете. Обжалването е процесуално недопустимо, като насочено срещу акт, който не подлежи на касационен контрол, предвид чл. 280, ал. 3, т. 2, предл. първо ГПК, доколкото в случая предмет на производството е единствено искът за изменение на присъдена издръжка. Настоящият състав счита, че не е налице специална законова уредба, която да дерогира приложението на чл. 274, ал. 4 ГПК. Съгласно трайно установената съдебна практика, разпоредбата на чл. 28 КМЧП, предвиждаща въззивно и касационно обжалване на определенията относно международната компетентност на българския съд, не изключва приложението на общите норми на чл. 274, ал. 4 ГПК, вр. чл. 280, ал. 3 ГПК относно допустимостта на касационното обжалване на въззивните актове /в този смисъл са определенията по: ч. гр. д. №838/2018 г. на ВКС, ІV г. о.; ч. гр. д. №409/2018 г. на ВКС, III г. о.; ч. гр. д. №3446/2019 г. на ВКС, ІV г. о.; ч. гр. д. №2483/2020 г. на ВКС, III г. о.; ч. гр. д. №134/2021 г. на ВКС, III г. о. и др./.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Николай Иванов

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

за обстоятелствата, които съдът следва да вземе предвид при преценка на най- добрия интерес на детето и за преценката им; в интерес на детето ли е да бъде изведено от обичайната му среда до фактическата раздяла на родителите - в ново населено място, при по-лоши битови условия, ограничаването на жизненото му пространство, намаляването на възможностите за образование и развитие; в интерес на детето ли е да търпи съжителство с трети възрастни, как следва да се прецени родителския капацитет на майката при създадена връзка на зависимост между нея и детето, кой е по-пригоден да възпитава дете от мъжки пол във възрастта на възмъжаването. Изтъква се противоречие с ППВС №******г и практиката на ВКС по прилагането на чл. 59, ал. 4 СК и пар. 1, т. 5 Закона за закрила на детето. Конкретни решения от практиката на ВКС не са изтъкнати, приожени, или коментирани.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Когато обичайното местопребиваване на родителите и техните малолетни и/или непълнолетни деца не се намира в държава-членка на ЕС и съгласно Регламент №2201/2003 никоя друга държава-членка не е компетентна да се произнесе по исканията за прекратяване на брачната връзка на родителите и по въпросите за родителската компетентност – упражняване на родителски права, местоживеене на децата и издръжката им, възпрепятства ли се прилагането на субсидиарните клаузи на чл. 7 и чл. 14 от Регламента от обстоятелството, че ответникът е гражданин на държава-членка, различна от тази, в която е сезираната юрисдикция?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

по чл. 59, ал. 2 Семейния кодекс, когато към датата на обявяване на въззивното решение от брака има ненавършило пълнолетие дете. Ето защо, подадената касационна жалба срещу решението, постановено по съединените брачни искове на основание чл. 322, ал. 2 ГПК е процесуално недопустима и следва да се остави без разглеждане.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. „Следва ли въззивният съд при наличие на предпоставките на чл. 266, ал. 2 ГПК да допусне доказателствени искания на страните, следва ли да се произнесе по тях с нарочно определение и следва ли това определение да е мотивирано подробно?“, за който поддържа, че е от значение за развитието на правото. Релевира и очевидна неправилност на атакуваното решение в частта му, с която упражняването на родителските права спрямо детето Р. е предоставено на майката и в частта, в която е определен началният момент, от който бащата дължи заплащане на двете си деца на месечна издръжка, а именно датата на подаване на исковата молба. Счита, че очевидната неправилност се изразява в предоставянето на родителските права спрямо Р. на родител с аморално поведение и без да бъде зачетена волята на детето да остане да живее при бащата, както и експертното мнение по приетата психологическа експертиза, че връщането на Р. при майката със средствата на институционалната принуда ще повишат стреса и опортюнистичното поведение на детето. Основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК е проявено според жалбоподателя и при определянето на началния момент на дължимата от бащата издръжка спрямо детето Р., което се отглежда от него, и е неморално майката да получава издръжка за минал период, през който детето не живее при нея, което разрешение е в противоречие и с практиката на ВС и ВКС: т. 7 ППВС №5/16.11.1970 г. и решение №798/22.11.2010 г. по д. №501/2010 г. на ВКС, 4 г. о..

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геновева Николаева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

допустим ли е иск по чл. 29, ал. 3 СК, съединен при условията на евентуалност с иск за определяне на изключителна собственост на единия съпруг по отношение на конкретна вещ, придобита по време на брака (чл. 21, ал. 4 СК), се прилагат постановките на ТР №63/1984 г. на ОСГК на ВС по приложението на чл. 14, ал. 4, изр. 2 СК от 1968 г., което не е изгубило значението си. В него е прието, че искът (по чл. 14, ал. 4, изр. 2 СК от 1968 г.) за определяне на по-голям дял от общото имущество, когато приносът на единия съпруг за придобиване на общите вещи явно и значително надхвърля приноса на другия съпруг, трябва да се предяви за определяне на по-голям дял от цялото имущество, а не от една вещ или група от вещи, представляващи част от общото имущество. Съображенията за това са, че приносът за придобиване на общото имущество може да се изрази в различни форми - влагане на парични средства, на труд, грижи за домакинството и за децата, поради което приносът на единия съпруг може да е значителен в придобиването на конкретна вещ. но незначителен в придобиването на съпружеската имуществена общност като цяло, което налага да се изследва приносът за придобиване на цялото имущество и за него да се определят частите, ако е налице неравенство. Обективно съединяване на конститутивния иск за определяне на по-голям дял от общото имущество по чл. 29, ал. 3 СК с установителен иск по чл. 21, ал. 4 СК за липса на съвместен принос, при което главен е установителният иск, а конститутивният - евентуален, е допустимо в хипотезата, когато общото имущество се изчерпва с вещите, предмет на установителния иск (т. 7 ППВС №8/1980 г.).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

не отговаря на данните по делото и затова не представлява общо основание за допускане на обжалването – ТР №******г., т. 1 ОСГТК. Исковете по чл. 49 и 59 СК, вр. с чл. 322, ал. 2 ГПК са заведени от касатора Г. пред българския съд и компетентността на този съд/ при българското гражданство на родителите и детето и пророгацията по чл. 12, т. 1 от Регламент ЕО 2201/2003 г./ изрично е обоснована от пълномощника на ищеца в молба от 19.12.19 г. В отговора на исковата молба от 4.03.20 г. ответницата А. е възразила само за местната подсъдност, като не е оспорила компетентността на българския съд и изрично е поискала да се приемат за съвместно разглеждане с брачния иск исканията й по чл. 59 СК. За подобни случаи в практиката на ВКС по приложението на чл. 12 от Регламента/ опр. по ч. гр. д. №******г. на четвърто г. о. и опр. по ч. гр. д. №******г. на четвърто г. о., постановени по реда на чл. 274, ал. 3 ГПК/ се приема, че „чл. 12, пар. 1 от Регламента предвижда "пророгация на компетентност" и допуска (по изключение от чл. 8) съдилищата, които са компетентни да разгледат иска за развод, да се произнесат и по въпросите относно правото на упражняване на родителските права и правото на лични отношения с детето (относно родителската отговорност). Предпоставките в чл. 12, пар. 1 са кумулативни, а те са: 1) компетентност по иска за развод, поставящ пред съда и тези въпроси; 2) поне единият от съпрузите да притежава родителска отговорност за детето и 3) компетентността на съда да е била изрично или по друг недвусмислен начин приета от съпрузите или от носителите на родителска отговорност към момента на сезирането и 4) да съответства на висшия интерес на детето. Така Регламентът отговаря на въпроса, кой е релевантният момент за обосноваване (и) на компетентността по чл. 12, пар. 1 Регламент (ЕО) 2201/2003 г. Доизяснява го ГПК – подаването на исковата молба. Веднъж обоснована от обстоятелствата, които Регламентът сочи като релевантните за нея, тя се стабилизира, а не я изключва евентуалната промяна в твърденията на страните относно тези факти, включително в производството за инстанционен контрол на определението за прекратяване по чл. 17 от Регламента, което урежда националният закон. Националният процесуален закон (ГПК) може да предвиди и предвижда процесуален срок, в който ответникът е длъжен да изрази изрично или по друг недвусмислен начин дали възприема компетентността по чл. 12, пар. 1 от Регламента. Първи я избира ищецът по предявения иск за развод, който поставя по делото и въпросите относно родителската отговорност. Срокът е в чл. 131 ГПК - за писмен отговор на исковата молба. Възприемането на тази компетентност е недвусмислено по смисъла на чл. 12, пар. 1 от Регламента, когато ответникът е изразил становище не само по иска за развод, но и по тези въпроси”.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12311 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право