Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 313 ГПК

Последици от неизпълнение на указанията
Чл. 313. Когато в установения срок страните не изпълнят указанията на съда, те губят възможността да направят това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

чл. 313 ГПК

Последици от неизпълнение на указанията
Чл. 313. Когато в установения срок страните не изпълнят указанията на съда, те губят възможността да направят това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1/ Следва ли съдът да допусне разпит по делегация на свидетел, когато това доказателствено средство е единственото за установяване на правно релевантен факт по делото и 2/ Следва ли съдът да допусне разпит по делегация на свидетел в чужбина, при условие, че събирането на това доказателствено средство е вече допуснато – при условие на довеждане на свидетеля, но след това страната посочи, че не може да осигури присъствието му и поиска същото да бъде събрано чрез друг процесуален способ – разпит по делегация? Променя ли се отговора на въпроса (а) ако свидетелят е в България или е в чужбина или (б) ако в България има въведена извънредна епидемична обстановка. Поддържа се, че по първия въпрос въззивният съд е процедирал в противоречие с практика на ВКС – Решение №155/26.11.2019 г. по гр. д. №3867/2018 г., Решение №758/21.05.1954 г. по гр. д. №2429/54 г., Решение №94/05.11.2020 г. на ВКС по т. д. №2009/2019 г. и Решение №7/27.01.2015 г. по гр. д. №2427/2014 г. По отношение на втория въпрос се твърди, че същият е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, тъй като по него не е формирана съдебна практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Попколева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

1. „Длъжен ли е съдът в производства по трудово-правни спорове да даде указания на ответника да представи доказателства, заедно с отговора на исковата молба под страх от преклузия, респ. ако не ги е дал може ли ответникът да релевира такива в първото по делото заседание?“ и 2. „Ако съдът не решава трудово-правния спор по реда на Глава XXV от ГПК, може ли да се правят доказателствени искания, респ. да се представят доказателства в първото по делото заседание при условие, че не са направени такива до този момент?”. Сочи, че по въпросите не е формирана практика на ВКС, поради което същите са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

за началния срок на давността, изводите по който въпрос не променят крайния резултат.. Уволнението е признато за незаконно и ищецът е възстановен на заеманата длъжност с присъждане на обезщетение за оставане без работа. Добавено е, че двете предложения на чл. 238, ал. 1, т. 2 КТ са самостоятелни, но в обща хипотеза и уволението ще е незаконно само ако нито едно от посочените основания не е налице Позовал се е на реш.№******г на 4-то г. о на ВКС, като практика която възприема. Поради това въззивният съд не е приел за необходимо да обсъжда по същество допуснато ли е процесуално нарушение, след като вторият от поисканите двама свидетел не е разпитан, за обстоятелството узнал ли е ищецът основанието за уволнението си, което обстоятелства показанията на допуснатия един свидетел не са изяснили. След като работодателят не е поддържал твърдение и доказвал закриване на обособено звено, обсъдени са твърденията и доказателствата към отговора на исковата молба за съкращение на заеманата от ищеца длъжност, коато е била единствена. Прието е че не се доказва реално съкращение- съществена организационна промяна по числено трансформиране Актовете с взето решение от органите на рабатодателя са етап, който следва да включва техническа дейност по подготовка на разписанието чрез отразяване на предвидената промяна, също така необходим е акт на работодателя за утвърждаването му. Отсъствието на действащо ново щатно разписание с отпадането на поне една щатна бройка „мениджър проекти“, влече липса на завършен фактически състав, който дава право да се предприеме уволнение. С тези мотиви е отговорено на възраженията на ответника като въззивен жалбоподател, че изводът от представените по делото утвърдени щатни разписания е следвало да бъде противоположен. Твърденията на ответника са основани на заповед №******г на управителите на друществото утвърждаваща ново щатно разписание, в сила от 01.04.2019г съгласно приложение. Това приложение представлява щатно разписание по структурни звена в табичен вид, с посочване на длъжностите - наименование, шифър по НКП, изискванията за заемането им и служителите които ги заемат /поименно щатно раздписание/. В разписанието длъжността на ищеца, както и името му са отразени /ред197/, като в колоната брой заети длъжности“ е вписано“1“, а в колоната брой на длъжността е вписано „0“. Така обективираните данни при ралботодателя не са довели съдилищата до извод за реално съкращение респ. за завършен фактически състав при съкращение в щата. Отхвърлени са и възраженията за изтекла давност при предявяване на исковете, допуснато е исканото от ищеца предварително изпълнение на решението, с изключение на въпроса за началото на давностия срок за иска, който като краен резултат в случая не е изтекъл, както е приел и първоинстанционния съд

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

1237 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право