Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 298 ал. 1 ГПК

Предели
Чл. 298. (1) Решението влиза в сила само между същите страни, за същото искане и на същото основание.

чл. 298 ал. 1 ГПК

Предели
Чл. 298. (1) Решението влиза в сила само между същите страни, за същото искане и на същото основание.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

1. „Длъжен ли е въззивният съд при разглеждане и решаване на въпроса за допустимостта на предявен установителен иск по чл. 124, ал. 1 ГПК, да изходи от твърдените по спора факти и от неоснователните действия на Банка - ответник, създаващи състояния и пречки за свободно и необезпокоявано ползване на наследени парични влогове, като елементи от фактическия състав на иска, и въз основа на тях да отдаде дължимата държавна закрила на нарушеното имуществено право на ищците по чл. 17, ал. 3 КРБ, по чл. 1 ДП №******глед заявен имуществен и правен интерес от търсената съдебна защита, срещу трето лице /Банката-ответник/, което с действията си смущава и ограничава правата им“? 3. „Като правораздаващ орган обвързан ли е исковият съд с избора на способ за защита на накърнено материално право, чрез въведен от активно легитимираната страна акцесорен установителен иск с правно основание чл. 124, ал. 1 ГПК, с оглед завения от нея правен интерес и вида на търсената правна защита? 4. Длъжен ли е въззивният съд при разглеждане на частна жалба да мотивира съдебния си акт, в съответствие с разпоредбата на чл. 236, ал. 2 ГПК, и чл. 121, ал. 4 КРБ, като даде накратко отговор на въведените от жалбоподателя оплаквания по спорното материално право, с което изведеният краен извод да е въз основа на цялостна преценка на всички относими за спора факти и обстоятелства? 5. „Допустимо ли е съдът да постанови решението си, без да изложи мотиви по част от направените възражения и доводи на страната, и без да извърши анализ на събраните по делото доказателства, относно релевантни обстоятелства?“. Твърди се, че възприетото от въззивния съд по тези въпроси е в противоречие с цитираната в изложението съдебна практика на ВКС, ЕСПЧ и С.. Касторите считат, че е налице и предпоставката по чл. 280, ал. 2 ГПК, тъй като обжалваното въззивно определение е очевидно неправилно, поради порочното и неправилно прилагане на вътрешната юрисдикция.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Наталия Неделчева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

– след 1997 г. владяна ли е процесната постройка, от кого и за какъв период. От показанията на посочените от ищците свидетели Ц. и С. се установява единствено, че неясно за какви периоди и неясно за какви точно нужди процесната постройка е била използвана от служители на „станцията. Съгласно техните показания, от преди повече от 13 години сградата е необитавана, а по данни на свидетеля Ц. след 2005 г. постройката е изоставена и не се използва. Заключението на вещото лице Р. относно настоящото състояние на постройката потвърждава соченото от свидетелите Ц. и С., че много отдавна тази постройка не се ползва както за курортни, така и за други нужди. Горното сочи, че, дори Държавата чрез ведомствата, на които е била предоставена почивната станция, да я е ползвала или владяла в определен период, не е установено, че е осъществено непрекъснато владение от 10 години в рамките на релевантния период. Събраните доказателства сочат също прекъсване на владението, осъществявано от праводателя на ответника, продължило много повече от шест месеца (чл. 81 ЗС). Прекъсването е настъпило през 2005 г., а от момента на завладяването на процесната сграда от ответника през 2019 г. е започнала да тече нова давност. Няма спор, че към момента на предявяване на иска ответникът владее процесната сграда. Владението на ответника е започнало след включването на постройката в капитала на дружеството на 16.05.2019 г., поради което към момента на предявяване на иска - 09.10.2020 г., не е установено да е изтекъл предвиденият в закона 10-годишен давностен срок за придобиване на постройката по давност, респ. – не е осъществено придобивното основание по чл. 79, ал. 1 ЗС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1. Следва ли съдът да зачете силата на пресъдено нещо на влязлото в сила Решение №32/23.04.2021 г. по гр. д.№732/2020 г. по описа на РС – Разград?; 2. Следва ли съдът да изложи в мотивите си обсъждане на всички доводи и възражения на страните и да анализира всички събрани по делото доказателства?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

въззивният съд се е произнесъл в противоречие с решение №115/10.01.2012г. по т. д.№883/2010г., I т. о., определение №360/21.12.2016г. по ч. гр. д.№518/2016г., I г. о., решение №335/13.11.2018г. по т. д.№2477/20187г., II т. о. и решение №60081/26.07.2021г. по т. д.№95/2020г., I т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елена Арнаучкова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

се сочи противоречие на решението със следната практика на ВКС: решение №299 от 13.12.2013 г. по гр. д.№1924/2013 г. на ВКС, ГК, I г. о., решение №134 от 03.02.2020 г. по гр. д.№296/2019 г. на ВКС, ГК, II г. о., решение №142 от 30.05.2011 г. по гр. д.№1471/2010 г. на ВКС, ГК, II г. о., решение №878 от 16.10.2008 г. по гр. д.№850/2008 г. на ВКС, ГК, III г. о. и решение №33/22.03.2005 г. по т. д.№284/2004 г. на ВКС, ТК, II т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

Относно момента, от който настъпва изискуемостта на вземанията за обезщетения за имуществени вреди, предмет на предявен пряк иск на увреденото лице срещу застрахователя на делинквента по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите при действието на КЗ /отм./.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

да е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото (поставя следния материалноправен въпрос: „Може ли сума, която е получена въз основа на влязло в сила решение, да е получена без основание или с оглед на неосъществено или отпаднало основание, и длъжно ли е лицето, което я е получило, да я върне на основание чл. 55, ал. 1 ЗЗД, след като вече има формирана сила на присъдено нещо, че тази сума му се дължи?”), така и при самостоятелните селективни основания, уредени в чл. 280, ал. 2, предл. второ (решението е вероятно недопустимо) и предл. трето ГПК (решението е очевидно неправилно).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Красимир Машев

12331 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право