Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 296 т. 3 предл. първо ГПК

Влизане в сила
Чл. 296. В сила влизат решенията: […]
3. по които касационна жалба не е допусната за разглеждане или не е уважена.

чл. 296 т. 3 предл. първо ГПК

Влизане в сила
Чл. 296. В сила влизат решенията: […]
3. по които касационна жалба не е допусната за разглеждане или не е уважена.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1. Какви са релевантните критерии при определяне на режима на лични отношения с родителя, на когото не са предоставени родителските права? 2. Има ли задължение съдът при определяне на режима, при когото детето не живее постоянно, да съобрази поведението на двамата родители, включително и обстоятелството, че бащата е свързан с три държави, различни от Република България – Обединени арабски емирства, Канада и Ливан? 3. Как следва да се прилага критерият за висш интерес на детето и съобразен ли е последният с оглед решаващите изводи на съда? 4. При липса на доказателства за нает от бащата имот, в който ще се упражнява режимът на лични контакти и в който детето ще приспива, длъжен ли е въззивният съд да приложи засилено служебно начало, изхождайки от интереса на детето, като събере доказателства за материално-битовите условия при бащата за упражняване на режима на лични контакти, включително да назначи изготвянето на социален доклад? 5. Длъжен ли е въззивният съд при определяне режима на лични отношения да обсъди всички относими доказателства и становища на страните? 6. Има ли значение при определяне режима на лични отношения установеният акт на домашно насилие от бащата по отношение на майката и на детето? Този касатор счита въпросите включени в предмета на обжалване (общата предпоставка за допускане на касационния контрол по чл. 280, ал. 1 ГПК) и твърди, че въззивният съд им е отговорил в противоречие с т. 1 ППлВС №1/12.11.1974 г. и с практиката на Върховния касационен съд (допълнителната по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК). По същество се оплаква, че решението е неправилно като постановено при съществени процесуални нарушения, необоснованост и в противоречие с материалния закон.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

от съществото на спора и дейността му се изчерпва с преценката дали са налице или отсъстват предпоставките на чл. 280, ал. 1 и ал. 2 ГПК. Съдът е посочил, че съгласно чл. 296, т. 3, предл. първо ГПК постановяването на определението по чл. 288 ГПК, с което не се допуска касационно обжалване на въззивното решение, води до влизане на решението в законна сила, което от своя страна препятства обжалването на определението по чл. 288 ГПК, тъй като ако частната жалба срещу него бъде уважена, би се стигнало до инстанционен контрол на влязлото в сила решение. Освен това в ГПК не е предвидена възможност за самостоятелното му обжалване. Ето защо постановеното определение по чл. 288 ГПК, с което не е допуснато до касационно обжалване въззивното решение, е окончателно и не подлежи на последваща инстанционна проверка за законосъобразност. Поради това производството по частната жалба срещу него недопустима.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

от съществото на спора и дейността му се изчерпва с преценката дали са налице или отсъстват предпоставките по чл. 280, ал. 1 ГПК. Както е подчертано в т. 1 ТР №2/28.09.2011 г. по тълк. д.№2/2010 г. на ВКС, ОСГТК, този вид актове обективират специфична дейност на касационния съд, която е различна от правомощията му като трета редовна инстанция, доколкото изводите на съда и крайният резултат от проверката не се отнасят до правилността на атакувания съдебен акт. Съгласно чл. 296, т. 3, предл. първо ГПК постановяването на определението по чл. 288 ГПК, с което не се допуска касационно обжалване на въззивното решение, води до влизане на решението в законна сила. При това влизането в сила на решението не е поставено в зависимост от изтичането на срок за обжалване на определението (за разлика от регламентацията по чл. 296, т. 2, предл. трето ГПК), което означава, че то настъпва от датата на постановяването на определението по чл. 288 ГПК. От този момент въззивното решение поражда предвидените в чл. 297 ГПК и сл. последици, които са пречка за последващия му инстанционен контрол. Това от своя страна препятства обжалването на определението по чл. 288 ГПК, с което не е допуснато касационно обжалване на въззивното решение, тъй като ако частната жалба срещу него бъде уважена, би се стигнало именно до такъв инстанционен контрол на влязлото в сила решение. Ето защо постановеното по реда на чл. 288 ГПК определение на Върховния касационен съд, с което не се допуска касационно обжалване на въззивното решение, е окончателно и не подлежи на последваща инстанционна проверка за законосъобразност, а евентуално подадената срещу такъв акт частна жалба е процесуално недопустима и не подлежи на разглеждане по същество.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

от съществото на спора и дейността му се изчерпва с постановяване на определението по чл. 288 ГПК. Затова се касае до специфична дейност на касационния съд, която е различна от правомощията му като трета редовна инстанция, доколкото изводите на съда и крайният резултат от проверката не се отнасят до правилността на атакувания съдебен акт. Предвид на това определението по чл. 288 ГПК, с което не е допуснато касационно обжалване не е преграждащо такова по смисъла вложен в разпоредбата на чл. 274, ал. 1, т. 1 ГПК. Съгласно чл. 296, т. 3, предл. първо ГПК постановяването на определението по чл. 288 ГПК, с което не се допуска касационно обжалване на въззивното решение, води до влизане на решението в законна сила. При това влизането в сила на решението не е поставено в зависимост от изтичането на срок за обжалване на определението, както е направено в разпоредбата на чл. 296, т. 2, предл. трето ГПК, което означава, че то настъпва от датата на постановяването на определението по чл. 288 ГПК. От този момент въззивното решение поражда предвидените в чл. 297 и следващите от ГПК последици, които са пречка за последващия му инстанционен контрол. Това от своя страна препятства обжалването на определението по чл. 288 ГПК, с което не е допуснато касационно обжалване на въззивното решение, тъй като ако частната жалба срещу него бъде уважена, би се стигнало именно до такъв инстанционен контрол на влязлото в сила решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Димитър Димитров

12317 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право