Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 296 т. 2 предл. второ ГПК

Влизане в сила
Чл. 296. В сила влизат решенията: […]
2. срещу които не е подадена въззивна или касационна жалба в определения от закона срок или подадената жалба е оттеглена; в последния случай решението влиза в сила от деня на влизане в сила на определението, с което се прекратява делото;

чл. 296 т. 2 предл. второ ГПК

Влизане в сила
Чл. 296. В сила влизат решенията: […]
2. срещу които не е подадена въззивна или касационна жалба в определения от закона срок или подадената жалба е оттеглена; в последния случай решението влиза в сила от деня на влизане в сила на определението, с което се прекратява делото;

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

по чл. 127а, ал. 2 СК не може да бъде пререшен по реда на касационното обжалване. Предвид на това подадената Д. М. К. касационна жалба против решението на Окръжен съд Пловдив е недопустима и като такава трябва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното въз основа на нея производство да бъде прекратено в частта му по чл. 127а, ал. 2 ГПК

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Димитър Димитров

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

е налице противоречие с разясненията по т. 1 на ТР №1/2013 год. ОСГТК на ВКС. Доводът за приложение на чл. 14, ал. 3 ЗДС всъщност предполага наличие на основание за ползване на имот, държавна собственост, каквито факти не са установени и приети от въззивния съд, обратното – прието е, че имотите са собственост на ищеца, въз основа на изложените съображения за липса на принадлежността на правото на собственост в патримониума на държавата на релевираните от този ответник придобивни основания. Недоволството от тези изводи на съда по спора между страните представлява довод за неправилност на решението, включително и относно материално легитимирания ответник, но не и основание за допускане на касационно обжалване с релевиране на приложима разпоредба от закона.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

е в съответствие не само с докриналните становища, но и със задължителната практика на ВКС – така например, решение №473 от 01.06.2010 г. по гр. д. №1537/2009 г. IV г. о., решение №228 от 19.08.2013 г. по гр. д. №1219/2012 г., IV г. о. и определение №366 от 12.09.2012 г. по ч. гр. д. №221/2012 г., II г. о. Първото от цитираните решения, макар и постановено по приложението на чл. 116, ал. 1 от отменения ГПК, е приложимо и при действието на новия ГПК, предвид идентичността на предвидените в тази разпоредба процесуални възможности за ищеца съобразно предвиденото в чл. 214, ал. 1 ГПК. Съдебният състав на ВКС постановил това решение, е приел, че при промяна единствено в основанието или петитума на първоначално предявения иск, въвеждането на нов иск /в условие на кумулативност, евентуалност или алтернативност/, различен само по основание или само по петитум, е допустимо изменение по см. на чл. 116, ал. 1 ГПК/отм./. Това становище е застъпено и във второто посочено решение. Прието е, че както при действието на отменения ГПК, така и при действието на новия ГПК изменяването на иска по основание не е право, а процесуална възможност за ищеца, като в общия исков процес изменяването на основанието на иска е предоставена на ищеца до приключване на първото заседание за разглеждане на делото, като това изменение може да бъде съчетано с оттегляне или отказ от първоначалния иск, или чрез съединяването на новия иск за съвместно разглеждане с първоначалния, при условията на кумулативност, евентуалност или алтернативност, според правното естество на материалните субективни права, предявени с исковете, а когато то не е определящо – според желанието на ищеца. Счетено е също, че в производството по търговски дела възможността за изменяване на иска по основание се преклудира с изтичането на срока за допълнителна искова молба. Това становище се споделя изцяло и от настоящия съдебен състав.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право