Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 284 ал. 1 т. 4 ГПК

Съдържание на касационната жалба
Чл. 284. (1) Жалбата трябва да съдържа: […]
4. в какво се състои искането;

чл. 284 ал. 1 т. 4 ГПК

Съдържание на касационната жалба
Чл. 284. (1) Жалбата трябва да съдържа: […]
4. в какво се състои искането;

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

1. „Длъжен ли е въззивният съд при разглеждане и решаване на въпроса за допустимостта на предявен установителен иск по чл. 124, ал. 1 ГПК, да изходи от твърдените по спора факти и от неоснователните действия на Банка - ответник, създаващи състояния и пречки за свободно и необезпокоявано ползване на наследени парични влогове, като елементи от фактическия състав на иска, и въз основа на тях да отдаде дължимата държавна закрила на нарушеното имуществено право на ищците по чл. 17, ал. 3 КРБ, по чл. 1 ДП №******глед заявен имуществен и правен интерес от търсената съдебна защита, срещу трето лице /Банката-ответник/, което с действията си смущава и ограничава правата им“? 3. „Като правораздаващ орган обвързан ли е исковият съд с избора на способ за защита на накърнено материално право, чрез въведен от активно легитимираната страна акцесорен установителен иск с правно основание чл. 124, ал. 1 ГПК, с оглед завения от нея правен интерес и вида на търсената правна защита? 4. Длъжен ли е въззивният съд при разглеждане на частна жалба да мотивира съдебния си акт, в съответствие с разпоредбата на чл. 236, ал. 2 ГПК, и чл. 121, ал. 4 КРБ, като даде накратко отговор на въведените от жалбоподателя оплаквания по спорното материално право, с което изведеният краен извод да е въз основа на цялостна преценка на всички относими за спора факти и обстоятелства? 5. „Допустимо ли е съдът да постанови решението си, без да изложи мотиви по част от направените възражения и доводи на страната, и без да извърши анализ на събраните по делото доказателства, относно релевантни обстоятелства?“. Твърди се, че възприетото от въззивния съд по тези въпроси е в противоречие с цитираната в изложението съдебна практика на ВКС, ЕСПЧ и С.. Касторите считат, че е налице и предпоставката по чл. 280, ал. 2 ГПК, тъй като обжалваното въззивно определение е очевидно неправилно, поради порочното и неправилно прилагане на вътрешната юрисдикция.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Наталия Неделчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

не могат да бъдат пререшавани, както и определения, приравнени по правни последици на влезлите в сила решения, за които законът не предвижда защита по друг ред /ППВС №2/29.IX.1977 г. по гр. д. №1/77 г. С тези аргументи молбата е оставена без разглеждане като процесуално недопустима.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

налице ли са основанията за допускане до касационен контрол на въззивното решение, като изхожда от това дали в изложението по чл. 284, ал. 1, т. 4 ГПК са обосновани основанията по чл. 280, ал. 1 и ал. 2 ГПК. При разглеждане на този въпрос, съдът не разрешава спора между страните, т. е. това определение не е правораздавателен акт. При не допускане до касация, първоинстанционното решение влиза в сила, съгласно чл. 296, т. 3 ГПК, но определението по чл. 288 ГПК не формира сила на пресъдено нещо и не съставлява правораздавателен акт. С такава сила между страните се ползва въззивния съдебен акт, който не е допуснат до касационен контрол. Невъзможността за постановяване на последващо решение по спора е свързана с преценката на съда при селекцията на делата, подлежащи на касационен контрол, че не са обосновани основанията за допускане до касация, т. е. в случай не се касае за процесуална пречка за постановяване на решение, а за преценка на съда за липсата на критериите за допускане до касация.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

не е бил спорен между страните и съдът не е следвало да следи служебно да следи за това при служебната проверка за неравноправни клаузи, тъй като уведомлението за предсрочна изискуемост не е част от договорните отношения. Въвежда доводи, че кредиторът е свободен да определи начинът на връчване, като, възлагайки връчването, той не може да определя и да налага правила за връчването и да контролира и да указва на връчителя как да процедира при връчването и оформянето на документите за връчване. Според касатора, приемайки, че предсрочната изискуемост не е обявена преди подаване на заявлението, въззивният съд е следвало да се произнесе за настъпване на предсрочната изискуемост с връчване на ИМ. По тези съображения касаторът счита, че е следвало да бъдат присъдени и предсрочно изискуемите вземания. На следващо място касаторът оспорва, като извършени в нарушение на закона и необосновани, изводите, че е недопустимо предоговаряне с цесионер. Счита за неправилни, като необосновани, и изводите за прехвърляне с приетите за неравноправни договорни клаузи на целия риск на кредитополучателя. Излага подробни съображения за неправилността на оспорените изводи, че банката не е дала необходимата информация на кредитополучателя. Искането е за отмяна на решението в обжалваните части и за присъждане на разноски.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елена Арнаучкова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

налице ли са основанията за допускане до касационен контрол на въззивното решение, като изхожда от това дали в изложението по чл. 284, ал. 1, т. 4 ГПК са обосновани основанията по чл. 280, ал. 1 и ал. 2 ГПК. При разглеждане на този въпрос, съдът не разрешава спора между страните, т. е. това определение не е правораздавателен акт. При не допускане до касация, първоинстанционното решение влиза в сила, съгласно чл. 296, т. 3 ГПК, но определението по чл. 288 ГПК не формира сила на пресъдено нещо. С такава сила между страните се ползва въззивния съдебен акт, който не е допуснат до касационен контрол. Невъзможността за постановяване на последващо решение по спора е свързана с преценката на съда, че не са обосновани основанията за допускане до касация при селекцията на делата, подлежащи на касационно обжалване, т. е. в случая не се касае за процесуална пречка за постановяване на решение, а за преценка на съда за липсата на критериите за допускане до касация.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право