Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 278 ал. 3 ГПК

Разглеждане и решаване на частната жалба
Чл. 278. […] (3) Постановеното определение по частната жалба е задължително за долустоящия съд.

чл. 278 ал. 3 ГПК

Разглеждане и решаване на частната жалба
Чл. 278. […] (3) Постановеното определение по частната жалба е задължително за долустоящия съд.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Длъжен ли е въззивният съд, като съд по същество на правния спор да направи свои фактически и правни изводи по делото, като обсъди в тяхната съвкупност всички допустими и относими доказателства, възражения и доводи на страните?
Длъжен ли е съдът при разглеждане на допустимостта на иск по чл. 424 ГПК да обсъди и оцени всички събрани в хода на съдебното дирене доказа оплакванията в жалбата?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елеонора Чаначева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

не е налице специалната предпоставка по т. 1 на чл. 280, ал. 1 ГПК предвид липсата на противоречие между въззивното определение и постановеното предходно касационно определение съобразно изложеното по-горе във връзка с основанието по чл. 280, ал. 2, предл. второ ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Васил Христакиев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

за наличието на правен интерес/ пряк или косвен/ от предяваване на иск за установяване на нищожност на договор, по който ищецът не е страна. След преценка на правно-релевантните факти по делото въззивният съд е счел, че ищците, които не са страна по договора за продажба, нямат нито пряк, нито косвен правен интерес от предявения иск за установяване на нищожността му. За да отрече наличието на пряк правен интерес на ищците от прогласяване на нищожността на договора за продажба, въззивният съд е съобразил, че при евентуалното уважаване на този иск и прогласяване на договора за продажба за нищожен имотът ще се върне в патримониума на продавача – ответника „Терем - Холдинг ЕАД. Счел е, че ищците нямат и косвен правен интерес от предявения иск за нищожност на договора за продажба, с оглед на възможността им, при уважаване на иска и връщане на имота в патримониума на продавача, да поискат, на основание сключения предварителен договор, прехвърляне на собствеността върху имота на тях, като съдружници в гражданското дружество. В тази връзка е приел, че, дори при успешно провеждане на иска, това няма да възстанови висящността на сложния фактически състав за продажбата на имущество, собственост на еднолично дружество с държавно участие в капитала, включващ провеждане на търг или конкурс и обявяване на купувач и завършващ със сключване на договора в нотариална форма с обявения за купувач, и няма да има възможност за ново, повторно приключване на същата процедура. Посочил е, че допуснатото и участвалото в търга гражданско дружество не би могло самостоятелно да придобива права, в т. ч. право на собственост върху недвижим имот, а права придобиват съдружниците му, които стават страна по сделките. Отчел е възможността всяка собственическа претенция на ищците към „Аксис“ ООД да бъде успешно отблъсната и защитена с възражение за придобиване на имота по давност/ каквото е направено в отговора на ИМ, но не може да бъде разглеждано в това производство/, предвид упражняваната от дружеството фактическа власт върху имота повече от 15 години. Посочил е и, че в случая е неприложима действалата до 07.03.2022г. норма на пар. 1 ЗД ЗС, установяваща забрана за придобиване по давност на имоти частна държавна или общинска собственост. Относно иска за прогласяване на нищожността на тристранното споразумение от 07.06.2006г. е прието, че ищците нямат самостоятелен правен интерес, тъй като очертаният от тях правен интерес е свързан и обусловен от иска за нищожност на договора за продажба. По тези съображения първоинстанционното решение в обжалваните части е обезсилено и производството по делото по предявените установителни искове– прекратено.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елена Арнаучкова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1. Нередовна ли е искова молба, която е вписана по заявление само на един от ищците; 2. Трябва ли вече вписаната искова молба да се заяви за вписване отново от насрещните ищци; 3. Задължително ли е определение №******г. по ч. гр. д.№2050/2022г. на ВКС, І г. о., постановено по чл. 278, ал. 3 ГПК за въззивния съд.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

№1 не притежава характеристиките на правен по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК, тъй като изцяло касае правилността на обжалвания въззивен съдебен акт, която изрично е отречена като характеристика на общата предпоставка за допустимост с даденото задължително тълкуване на разпоредбата на чл. 280, ал. 1 ГПК в т. 1 ТР №1/2010г. по тълк. д.№1/2009г. на ОСГТК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елена Арнаучкова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

се твърди, че изводите до които е достигнал въззивният съд са в противоречие с Решение на СЕС от 21.09.2017 г., С-361/2015 Р и С-405/2015 Р, т. 65, със задължителните указания, съдържащи се в т. 5 Тълкувателно решение №1 от 09.12.2013г. по тълк. дело №1/2014г. на ОСГТК на ВКС във връзка с т. 4 Тълкувателно решение №1 от 17.07.2001г. на ОСГК на ВКС, както и с практиката на ВКС, обективирана в Решение №988 от 15.01.2010г. по гр. д. №5209/2008г. на ВКС, I г. о. и Решение №96/26.05.2010г. по т. д. №621/2009г. на ВКС, II т. о. – основание за допускане на въззивното решение до касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 2 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Иванка Ангелова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. Допустимо ли е игнорирането на показанията на свидетел само поради това, че е заинтересован /близък роднина/ от изхода на спора, и за задълженията, които има съдът при преценка на такива свидетелски показания?; 2. За задължението на съда при преценка на събраните доказателства да съобрази научните, логическите и опитните правила, съответно несъобразяването с тях води ли до необоснованост на съдебното решение – порок, обуславящ неговата неправилност?; 3. Следва ли въззивният съд при отмяна на решението на първоинстанционния съд да посочи защо не приема направените изводи на първоинстанционния съд за правилни, ако изводите и на двете инстанции се градят на един и същи факт и на напълно идентично цитирани в двете решения гласни доказателства? Следва ли съдът да обоснове в мотивите на решението различните си правни изводи при липса на съображения за невярно възприета от първоинстанционния съд фактическа обстановка?; 4. Ограничен ли е въззивният съд при проверка на правилността на решението от посоченото във въззивната жалба и длъжен ли е да обсъди в мотивите си всички допустими и относими към предмета на спора доводи, твърдения и възражения на страните, както и доказателства в тяхната съвкупност? Дължи ли съдът преценка на всички доказателства и по-специално – на всички събрани гласни доказателства?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бранислава Павлова

1238 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право