Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 268 ал. 2 ГПК

Открито заседание на въззивния съд
Чл. 268. […] (2) Събирането на доказателствата става по общите правила, като при необходимост гледането на делото се отлага.

чл. 268 ал. 2 ГПК

Открито заседание на въззивния съд
Чл. 268. […] (2) Събирането на доказателствата става по общите правила, като при необходимост гледането на делото се отлага.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Длъжен ли е при постановяване на въззивното решение въззивният съд да обсъди всички доводи на страните, свързани с твърденията им, и доказателствата, на които те се позовават, в подкрепа на тезите си и които имат значение за решението по делото и да изложи свои собствени фактически и правни мотиви по съществото на спора?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елена Арнаучкова

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

следва ли въззивният съд служебно да събере доказателства за поделяемостта на имота-предмет на делбата, при изразено по делбеното дело становище на техническите органи, че имотът е поделяем и при съдържащ се във въззивната жалба довод за поделяемост на този имот.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

1. При действието на новия ГПК въззивната инстанция пак ли е втора-първа инстанция по същество и длъжна ли е тя да извърши разпоредително заседание в хипотезата на чл. 268, ал. 1 във вр. с чл. 146 ГПК, може ли да изпълни задълженията си по чл. 146 ГПК в първото открито съдебно заседание. 2. по предявен иск по чл. 108 ЗС трябва ли да е предявен и иск за нищожност на сделка и за отмяна на нот. акт, за да се приеме че тя е нищожна и да се уважи ревандикационния иск и кога отпада легитимиращия ефект на нотариалния акт. По тези въпроси се твърди противоречие с Р №304/11.05.2004г. ІІ гр. о., Р №1168/18.12.1990г. на І гр. о. Р №664/13.07.2010г. по гр.. д.№208/2010г. на Софийски АС. и Р №82/2009г. на Окръжен съд [населено място]. Поставен е и въпроса каква е правната квалификация на предявен иск за нищожност на разпоредителна сделка когато упълномощителната е нищожна поради липса на съгласие. По поставените въпроси се твърди противоречива съдебна практика – основание по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК. Твърди се и основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

за преценката на доказателствата и установяването на релевантните за спора обстоятелства във връзка с необсъждането на доказателствата, че А. К. е владял имота от 1964г. насам докато Р. Д. никога не е посещавал имота; по въпроса за недопускане на доказателства за плащането на данъците върху имота и непризоваването на Т. К. като свидетел и разпит досежно недействителността на документите по продажбата на имота от и на ОбНС, както и на Р. Д. и по въпроса за приложението на чл. 268, ал. 2 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светлана Калинова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право