Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 229 ал. 2 изр. 2 ГПК

Спиране на производството
Чл. 229. […] (2) В случаите по ал. 1, т. 1, ако прокурорът взема участие в делото заедно с някоя от страните, за спирането е необходимо и неговото съгласие. В случаите по ал. 1, т. 2 и 3, ако е било завършено съдебното дирене, производството се спира след постановяване на решението по делото.

чл. 229 ал. 2 изр. 2 ГПК

Спиране на производството
Чл. 229. […] (2) В случаите по ал. 1, т. 1, ако прокурорът взема участие в делото заедно с някоя от страните, за спирането е необходимо и неговото съгласие. В случаите по ал. 1, т. 2 и 3, ако е било завършено съдебното дирене, производството се спира след постановяване на решението по делото.

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Допустимо ли е съдебно решение, постановено по отношение на страна, починала преди приключване на съдебното дирене пред въззивната инстанция?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Атанасова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

За проверка на допустимостта на въззивното решение, доколкото единият от съделителите е починал преди приключване на съдебното дирене по делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светлана Калинова

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

За задължението на съда да обсъди заключението на вещото лице заедно с всички останали доказателства по делото, като оцени доказателствената му сила съобразно обосноваността му и да изложи мотиви защо го кредитира или не го приема.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

се покриват по съдържание, тъй като се отнасят до процесуалното задължение на съда да обсъди исканията и възраженията на страните, да направи преценка на доказателствата, да изложи мотиви, в които да посочи фактическите си констатации и правни изводи /чл. 236, ал. 2 ГПК/. С цитираните въпроси страната не обосновава приложно поле на предпоставки по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. По първия формулиран въпрос не е налице твърдението за противоречие на въззивното решение с решение №36/07.08.2015 г. на състав на ВКС, ІІ т. о. В съдебната практика е обосновано тълкуване на закона, съгласно което при оспорване на факти, въззивният съд следва да извърши собствен анализ на доказателствата, но в кръга на обстоятелствата, посочени в исковата молба, както и с оглед на възраженията срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават. От лаконичния отговор на исковата молба се установява, че възражение, „свързано с липсата на причинно-следствена връзка поради несъжителство и липса на близост между бащата и починалото дете не е направено. Довод, „че ищецът не е живял с починалото дете и неговата майка, които са живеели в друга област на България“ е направен за първи път в отговора на въззивната жалба, без искане за доказателства, като към този момент са настъпили последиците на чл. 133 ГПК. По този начин предметът на делото е формиран въз основа на обстоятелствата, посочени от ищеца, сред които не е изложеното от касатора обстоятелство, като въпросното възражение, отнасящо се до това обстоятелство не е включено в релевантните факти. В практиката на състави на ВКС е обосновано разбирането, че задължението за собствен анализ на доказателствата при оспорване на факти се формира в кръга на фактите, посочени в исковата молба /в този смисъл за разрешенията, приети в касационни решения по други искове, по чл. 344 КТ – решение №247/05.10.2012 г. на ВКС, ІІІ г. о., решение №125/29.05.2012 г. на ВКС, ІV г. о., решение №60140/07.07.2021 година, но актуални към настоящия спор, предвид относимостта им към общото за гражданско-правните спорове процесуално задължение по чл. 235, ал 2 ГПК, вр. чл. 12 ГПК/. По цитираните въпроси не е налице произнасяне на състава /процедирането му е в съответствие с посочената тълкувателна практика, предвид обсъждане само на фактите, въведени по делото/. Липсата на произнасяне не обуславя противоречие, както с посоченото касационно решение, така също и с останалите актове, на които се позовава жалбоподателката /решение №139/24.04.2013 г., решение №235/04.07.2011 г. на състави на ІV г. о., решение №229/18.10.2013 г., решение №24/28.01.2010 г. на състави на І г. о. на ВКС и др./, тъй като не е налице отразената в изброените решения хипотеза – задължение за собствен анализ на доказателствата при оспорване на факти, включени в предмета на делото чрез посочването им в исковата молба и отговора по чл. 131, ал. 2 ГПК. Ето защо следва да се приеме, че не са налице релевираните предпоставки по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

При установено софтуерно въздействие върху средството за измерване, в резултат на което е измерена цялата доставена и потребена от абонат електрическа енергия, но е отчетена само час от нея, поради записването ѝ в неизведен на дисплея електронен регистър, следва ли да се ангажира отговорността на купувача на електрическа енергия по реда на чл. 183 ЗЗД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

за наличие на съсобственост, поради което той има възможността да отмени или измени констативен нотариален акт, съставен по обстоятелствена проверка, с който един от съделителите е признат за изключителен собственик на целия имот; производството по съдебна делба е и способ за защита правото на собственост, което от своя страна обуславя възможността в делбения процес да бъде заявявано и искане по чл. 537, ал. 2 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право