Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 217 ГПК

Твърдения за общите факти
Чл. 217. Ако фактическите твърдения на другарите относно общите факти си противоречат, съдът ги преценява във връзка с всички обстоятелства по делото.

чл. 217 ГПК

Твърдения за общите факти
Чл. 217. Ако фактическите твърдения на другарите относно общите факти си противоречат, съдът ги преценява във връзка с всички обстоятелства по делото.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

относно задължението на въззивния съд при постановяване на своето решение да обсъди всички относими и допустими доказателства съвкупно и в тяхната взаимовръзка не може да предпостави допускане на касационно обжалване, тъй като не е разрешен в противоречие с трайно установена практика на ВКС. Съдебната практика, формирана по реда на чл. 290 ГПК е основана на задължителните указания и разяснения, дадени с т. 19 ТР №1/04.01.2001г. на ОСГК и т. 2 ТР №1/09.12.2013г. на ОСГТК (решение №239/07.01.2020г. по гр. д. №4910/2018г. на IV ГО; решение №310/08.01.2019г. по гр. д.№915/2018г. на IV ГО, решение №411/27.10.2011г. по гр. д. №1857/2010г. на IV ГО, решение №112/02.05.2017г. по гр. д. №3356/201бг. на IV ГО, решение №195/16.07.2013г. по гр. д.№757/2012г. на IV ГО; решение №426/05.04.2016г. по гр. д. №820/2015г. на IV ГО, решение №97/08.04.2016 г. по гр. д.№5363/2015г. на IV ГО и др.) Съгласно тази практика, въззивният съд, като инстанция по съществото на правния спор - в рамките, очертани с въззивната жалба, следва да изложи в решението си свои собствени мотиви, в които да отрази своята самостоятелна преценка на събраните по делото относими и допустими доказателства - поотделно и в тяхната съвкупност, както и направените въз основа на това, свои обосновани фактически констатации, като посочи кои обстоятелства приема за установени по делото. Съдът е длъжен да изложи и правните си изводи по съществото на спора, като обсъди и даде обоснован отговор на възраженията и доводите на страните. В пълно съответствие с цитираната практика на ВКС, включително и задължителната такава, решаващият въззивен съд е изложил мотиви по всички възражения на страните, направени във връзка с правните доводи, от които черпят своите права и детайлно е анализирал събраните по техни искания доказателства във връзка с доводите им, извършил е преценка на всички правно релевантни факти, от които произтича спорното право, задълбочено е обсъдил всички събрани по надлежния процесуален ред доказателства(писмени и гласни) във връзка с тези факти, отразил е в мотивите си въз основа на кои доказателства намира едни факти за установени, а други за неустановени и е достигнал до извод, съвпадащ с крайния решаващ извод на първоинстанционния съд - че не е доказано и осъществено поддържаното в исковата молба основание за нищожност на процесния договор за прехвърляне право на собственост върху 2/3 идеални части от недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане, оспорен с предявените искове по чл. 26, ал. 2, предл. пето ЗЗД. Несъгласието на касаторката с правните изводи на съда за неоснователност на иска за прогласяване нищожността на договора е оплакване за неправилното решаване на спора и съставлява касационно основание по чл. 281, т. 3 ГПК, а не основание за допускане на касационно обжалване с оглед критериите на чл. 280, ал. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Яна Вълдобрева

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

касае иска по чл. 124, ал. 1 ГПК за установяване на правото на собственост на ищцата по отношение на тримата ответници върху процесния имот, находящ се в [населено място], [улица], ПИ.... по КККР на [населено място].

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Какъв е предметът на доказване по иска с правно основание чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ в хипотеза, при която спорът за материално право касае местоположението на претендираните за възстановяване различни имоти на насрещните страни?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Какви са особеностите на иска на третото лице, ипотекирало своя вещ в обезпечение на чуждо задължение, когато кредиторът се е снабдил с изпълнително основание и изпълнителен лист, а длъжникът по ипотеката твърди, че ипотечното право не съществува и заявява различни основания за това? (на осн. чл. 280, ал. 2, предл. второ ГПК)
Когато с предявяването на такъв иск ипотекарният длъжник се позовава на погасителна давност, как съдът следва да прецени предпоставките на давността – спрямо задължението на главния длъжник или спрямо всички други длъжници, фигуриращи в изпълнителния лист като солидарно задължени за дълга? (на осн. чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Въз основа на какви доказателства може да се приеме знанието на третото лице за увреждането на кредитора и представлява ли такова доказателство признанието на длъжника, че третото лице е знаело за увреждането преди сключването на разпоредителната сделка?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Димитър Димитров

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Длъжен ли е въззивният съд да прецени всички доказателства и доводи на страните, като конкретно, ясно и точно да изложи в решението си върху кои доказателства основава възприетата фактическа обстановка, а ако по делото са събрани противоречиви доказателства, мотивирано да каже защо и на кои вярва и на кои не, кои възприема и кои не?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Драгомир Драгнев

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1. Задължен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите към решението си всички допустими и относими към спорния предмет на делото доводи на страните; 2. Задължен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите към решението си всички допустими и относими доказателства към спорния предмет; 3. Може ли сънаследникът прехвърлител да направи възражение, че имотът е придобит от приобретателя по давност в случаите на необходимо другарство в процеса? По първите два въпроса се твърди противоречие с решение №37/2012 г. по гр. д. №241/2011 г., ВКС, І г. о. и решение №403/2015 г. по гр. д. №3902/2014 г., ВКС, ІV г. о. По третия въпрос се твърди противоречие с т. 6, ТР №1/04.01.2001 г. по тълк. д. №1/2000 г., ОСГК, ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2017

Дали при оттеглянето на исковата претенция спрямо един от ответниците по делото, който е обикновен другар, на другия ответник, извършено в хода на първоинстанционното производство, но след подаването на отговора на исковата молба, е допустимо втория ответник да го привлече като трето лице помагач първия такъв или това е недопустимо с оглед пропускането на срока по чл. 219, ал. 1 ГПК във връзка с чл. 133 ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Димитър Димитров

1238 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право