Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 194 ал. 1 ГПК

Проверка на документ
Чл. 194. (1) Съдът извършва проверката чрез сравняване с други безспорни документи, чрез разпит на свидетели или чрез вещи лица.

чл. 194 ал. 1 ГПК

Проверка на документ
Чл. 194. (1) Съдът извършва проверката чрез сравняване с други безспорни документи, чрез разпит на свидетели или чрез вещи лица.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

биха допринесли за създаването на съдебна практика в условията на неточно тълкуване на материалноправните и процесуални разпоредби, както и че не е ясно кои законови разпоредби са неточно тълкувани. Поддържа се, че нормите на ГПК съдържат ясен, точен и недвусмислен отговор на така поставените от касатора два въпроса. Наведен е довод, че касаторът не е поискал допускането на съдебно-графологическа експертиза в първоинстанционно производство, поради което въззивният съд правилно е основал своите заключения на всички събрани по делото писмени доказателства и на свидетелските показания. Затова ответникът по касация счита, че е безпредметно разглеждането на втория поставен в изложението на касатора въпрос, а именно дали за установяване авторството на документа са достатъчни свидетелските показания лицето, което го е подписало, без назначаване на съдебно-графологична експертиза. Изложено е, че по формулираните от касатора въпроси не е налице нито противоречива съдебна практика, нито неточно тълкуване на материалните и процесуалните норми, поради което те не са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Формулирано е искане, ако съдът намери касационната жалба за допустима, да я остави без уважение като неоснователна и да потвърди обжалваното с нея въззивно решение, както и да присъди на „Планет Билдинг ЕООД разноските, направени по водене на делото пред касационната инстанция.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ивайло Младенов

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1. Когато въззивният съд констатира непълен или неточен доклад, при който доказателствената тежест е разпределена неправилно, следва ли да изготви нов доклад и да даде указания относно разпределението на доказателствената тежест. 2. Може ли вещото лице да изследва документ за неговата автентичност, без да е наличен оригинал, т. е. само по копие. 3. Лимитивно ли са изброени доказателствата, които според чл. 194, ал. 1 ГПК могат да се ползват за проверка на истинността на документ и може ли при тази проверка да се използват отговори на страна, дадени по реда на чл. 176 ГПК. 4. Императивна ли е нормата на чл. 183, изр. 2 ГПК и следва ли при липса на оригинал от документ, да бъде изключено от доказателствения материал представено от страната копие. Поддържа се, че решаването на втори, трети и четвърти въпрос е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото, а спрямо първия – селективното основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, поради решаването му в противоречие с практиката на ВКС, цитирана в изложението.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

за доказване на вината, тъй като няма нормативно изискване работодателят в рамките на съдебното производство да доказва обстоятелства за нарушения на норми, за които не е наложил дисциплинарното наказание, в т. ч. и наличието на административноправна вина, а единственото, което следвало да докаже е наличието на вина в съответствие с посоченото в заповедта нарушение на Правилника за вътрешния трудов ред. Поставя се въпроса: доколко в съдебното производство, следва да се търси доказване на вина по реда на закон, който не е предмет на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание. Позовава се на приложното поле на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, без да излага конкретни обстоятелства за значимостта на въпросите за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Николай Иванов

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

№1; Тълкувателно решение №1/21.06.2018 г. по тълк. д. №1/2016 г. на ОСНГТК на ВКС, решение №92 от 17.11.2020 г. по т. д. №1275/2019 г. на ВКС, II т. о., решение №372 от 14.01.2019 г. по т. д. №1199/2015 г. на ВКС, II т. о. и решение №20 от 30.06.2020 г. по т. д. №376/2018 г. на ВКС, I т. о. – по въпрос №2; ППВС №4/23.12.1968 г., решение №83 от 06.07.2009 г. по т. д. №795/2008 г. на ВКС, II т. о., решение №95/24.10.2012 г. по т. д. №916/2011 г. на ВКС, I т. о., решение №154 от 30.10.2012 г. по т. д. №807/2011 г. на ВКС, II т. о. и решение №142 от 15.10.2015 г. по т. д. №2766/2014 г. на ВКС, I т. о. – по въпрос №3 и Тълкувателно решение №1 от 09.12.2013 г. по тълк. д. №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС – по въпрос №7.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1.“Налице ли е неистински /неавтентичен/ документ в частта му относно изявлението „която сума ще бъде върната на Р. Т. Г. до 02.11.2020 г.“ при положение, че вещото лице графолог няма в експертизата си извод затова, а е изписало в заключението си „ … най-вероятно е изписан с пишещо средство“?“; 2. „Допустимо ли е решаващият състав да прави извод за неистинност /неавтентичност/ на част от документ без затова да има категорични изводи в заключението на вещото лице графолог?“; 3. „Допустимо ли е решаващият състав да прави извод за „… прибавяне на текст в договор за заем без затова да има извод на вещото лице графолог?“; 4. „Допустимо ли е решаващият състав да не дава вяра на свидетели очевидци, а да дава вяра на свидетели, които не са присъствали при сключването на договора за заем и при предаването на сумата?“; 5. „Налице ли е договор за заем при положение, че заемополучателя се е подписал за получил сумата от 9 300 лева и че сумата му е изплатена?"; 6. „Възможно ли е документ /в случая РКО от 15.02.2020г./да бъде обявен от съда за неавтентичен на база свидетелски показания и други писмени доказателства /без извод на вещото лице графолог в тази насока/?“; 7. „Длъжен ли е второинстанционният съд да има в решението си мотиви защо оставя в сила решението в останалата част, а не само да отрази в мотивите си, че изводите на второинстанционния съд съвпадат с тези на първоинстанционния?“. Касаторът счита, че тези въпроси имат значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Кога следва да се счита открито дисциплинарното нарушение по смисъла на чл. 194, ал. 1 от КТ, в случаите когато се касае за продължавано във времето финансово нарушение, съставляващо и нарушение на трудовата дисциплина?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

1237 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право