Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 179 ГПК

Официален документ
Чл. 179.  (1) Официален документ, издаден от длъжностно лице в кръга на службата му по установените форма и ред, съставлява доказателство за изявленията пред него и за извършените от него и пред него действия.
(2) Официално заверени преписи или извлечения от официални документи имат същата доказателствена сила, както и оригиналите.

чл. 179 ГПК

Официален документ
Чл. 179.  (1) Официален документ, издаден от длъжностно лице в кръга на службата му по установените форма и ред, съставлява доказателство за изявленията пред него и за извършените от него и пред него действия.
(2) Официално заверени преписи или извлечения от официални документи имат същата доказателствена сила, както и оригиналите.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

За допустимостта на въззивното решение по иск на основание чл. 124, ал. 4 ГПК, за това че нотариално заверена декларация за действителен собственик, подадена пред ТРРЮЛНЦ на основание чл. 63, ал. 4 ЗМИП, вр. пар. 2 ДР ЗМИП е неистински документ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зорница Хайдукова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Ако във въззивната жалба е налице искане за намаляване на присъденото от първата инстанция обезщетение за неимуществени вреди поради прекомерност на същото, представлява ли процесуално нарушение отказът на въззивния съд да се произнесе по това искане с мотив, че в жалбата няма конкретни оплаквания, свързани с размера на определеното обезщетение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

обуславят решението – общата предпоставка за допускане на касационния контрол по чл. 280, ал. 1 ГПК, и твърди, че са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото – допълнителната по чл. 280, ал. 1 ГПК. Позовава се и на очевидна неправилност. Основанието за допускане на касационния контрол по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК обосновава с доводи, че само от прочита на решението личи, че възражението за съпричиняване е отхвърлено неправилно, и че размерът, до който искът е уважен, е неоснователно завишен. По същество касаторът се оплаква, че решението е неправилно поради допуснати съществени процесуални нарушения по чл. 179, чл. 162, чл. 153 и чл. 154 ГПК, причината материалният закон да бъде приложен неправилно (чл. 432 и чл. 390 КЗ) – касационните основания по чл. 281, т. 3, предл. второ и 3 ГПК. Претендира разноски.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Следва ли мотивите на въззивното решение да съдържат изложение и обсъждане на всички доводи и възражения на страните и изрични и ясни мотиви защо съдът счита доводите и възраженията на страните за неоснователни?
Предявяването на иск за парично вземане като частичен и последвалото му увеличаване по реда на чл. 214, ал. 1 ГПК има ли за последица спиране и прекъсване на погасителната давност по отношение на непредявената част от вземането?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елена Арнаучкова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1/. „При отказ на прехвърлителя по договор за гледане и издръжка да приема престацията в натура на приобретателя, последният счита ли се за изправна по договора страна, когато не е предоставил парично изпълнение в пълен размер?“; 2/. „Длъжен ли е кредиторът да приема частично изпълнение (нерегулярно и в непълен размер издръжка и грижи)?“; 3/. „Следва ли въззивният съд при постановяване на своето решение да изложи мотиви относно всички възражения на страните по спора, като обсъди наведените в тази насока събрани доказателства?“; 4/. „Следва ли съдът да обоснове изводите си по съществото на спора, въз основа на произволно избрани доказателства и следва ли да обсъди всички доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и да изложи мотиви защо приема едни от тях за достоверни и отхвърля други?“; 5/. „Следва ли свидетелските показания на адвоката, упълномощен от купувача за изготвяне на проекта за нотариален акт и съдействие при сключване на сделка за разпореждане с недвижим имот и на лицето, с което живее на семейни начала да се кредитира от съда при условията на чл. 172 ГПК?“; 6/. „Представлява ли изпълнение на „задължението за гледане и издръжка по алеаторен договор за гледане и издръжка извършването на услуги, осигуряването на превоз, закупуването на храна, консумативи и лекарства от приобретателя на имота срещу заплащането им от прехвърлителя /кредитора/?“. Обосновава и основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по следнтите въпроси: 1/. „Представлява ли изпълнението на „задължението за гледане и издръжка по алеаторен договор за гледане и издръжка, суми престирани след смъртта на прехвърлителя?“; 2/. „Престирането на суми, многократно по-малки от пълния паричен еквивалент на дължимата издръжка могат ли да се приемат за пълно изпълнение по алеаторен договор за гледане и издръжка?; 3/. „Подлежи ли на разваляне договора за прехвърляне на вещ срещу грижа и издръжка, както за минало време, така и за в бъдеще, когато прехвърлителят поради преклонна възраст не е възприел значението /съдържанието/ на клаузата, че по отношение на него са престирани грижи за минало време, до датата на сключване на договора? Приема ли се в този случай, че грижите и издръжка до датата на сключването му са вече престирани и те са приети от прехвърлителя такива, каквито са дадени, поради което последният не може да разваля договора по чл. 87, ал. 3 ЗЗД?“; 4/. „Допустимо ли е съдът да кредитира свидетелски показания на заинтересовано лице по смисъла на чл. 172 ГПК, без да ги цени с оглед на всички други доказателства по делото?“. Като основание за допускане на касационно обжалване се сочи и основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК - очевидна неправилност на решението.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анелия Цанова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1.„Какъв е характерът на протокола за ПТП във връзка с установяване механизма на произшествието и в кои случаи има качеството на официален свидетелстващ документ и ангажира съда с материална доказателствена сила досежно това обстоятелство?“; 2.„Длъжен ли е въззивният съд при допуснато от първоинстанционния съд нарушение на процесуалните правила по разпределение на доказателствената тежест във връзка с оспорена истинност на документ и при открито производство по оспорването по чл. 193, ал. 1 ГПК да повтори опороченото действие, като извърши разпределение на доказателствената тежест с оглед разпоредбите на чл. 193, ал. 3 ГПК и съответно да даде възможност на страните да представят доказателства?; 3.„При преценка достоверността и обективността на свидетелските показания, следва ли съдът да съобрази начина и обстоятелствата, при които свидетелят е възприел правнорелевантните факти, за които дава показания, както и способността и желанието на свидетеля вярно да възприеме фактите и добросъвестно да ги възпроизведе в показанията си?“; „4. „При постановяване на решението длъжен ли е съдът да обсъди всички събрани по делото доказателства, които са от значение за спора, поотделно и в тяхната съвкупност и взаимовръзка?“; 5.„Длъжен ли е съдът да обсъди заключението на вещото лице в съвкупност и взаимовръзка с всички останали доказателства по делото включително в случаите, когато се изследва съществуването на причинна връзка и вещото лице не е дало категоричен отговор на въпроса?“; 6.„При въведени с въззивната жалба оплаквания за допуснати нарушения от първоинстанционния съд и необходимост от отговор на въпрос, изискващ специални знания на експерт, длъжен ли е въззивният съд служебно да назначи експертиза, включително и в случаите, когато такава е изслушана от първоинстанционния съд, но делото е останало неизяснено от фактическа страна?“; и 7. „Длъжен ли е въззивният съд да се произнесе по всички доводи и възражения на страните във въззивната жалба и в отговора към нея, при съблюдаване на очертаните с въззивната жалба предели на въззивното производство?“. Според касатора тези въпроси са разрешени от въззивния съд в противоречие с практиката на Върховния касационен съд /ВКС/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

12331 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право