Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 171 ГПК

Провеждане на разпита
Чл. 171. (1) Всеки свидетел се разпитва отделно в присъствието на страните, които са се явили. Свидетели, които още не са дали показания, не могат да присъстват при разпита на другите свидетели.
(2) Свидетелят може да бъде разпитан повторно в същото или в друго заседание по негово искане, по молба на страната или по инициатива на съда.
(3) По искане на страна или по свой почин съдът може да отрази в протокола конкретни особености в поведението на свидетеля при разпита.

чл. 171 ГПК

Провеждане на разпита
Чл. 171. (1) Всеки свидетел се разпитва отделно в присъствието на страните, които са се явили. Свидетели, които още не са дали показания, не могат да присъстват при разпита на другите свидетели.
(2) Свидетелят може да бъде разпитан повторно в същото или в друго заседание по негово искане, по молба на страната или по инициатива на съда.
(3) По искане на страна или по свой почин съдът може да отрази в протокола конкретни особености в поведението на свидетеля при разпита.

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

При формиране на вътрешното си убеждение следва ли съдът да обсъди всички доказателства по делото – поотделно и в съвкупност, както и да спази правилата за формалната логика, опита и научното знание? (По иск срещу ЗАД“Алианц България“АД за заплащане на сумата 180 000 лв. като обезщетение за неимуществени вреди, претърпени от смъртта на син в резултат на ПТП)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

касаещи правомощията на въззивния съд при оплакване във въззивната жалба за допуснати от първоинстанционния съд процесуални нарушения на чл. 146 ГПК, както и задължението на въззивния съд да се произнесе по всички доводи и възражения на страните и да обсъди всички събрани по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност. Относно първия въпрос се твърди разрешаването му в противоречие с т. 2 ТР №1/09.12.2013 г. по т. д.№1/2013 г. на ОСГТК на ВКС и решение №227 от 06.01.2020 г. по гр. д.№1035/2019 г. на ВКС, ІІІ ГО, а относно втория въпрос се твърди разрешаването му в противоречие с решение №280/22.01.2020 г. по гр. д.№1509/2018 г. на ВКС, ІV ГО, решение №217 от 09.06.2011 г. по гр. д.№761/2010 г. на ВКС, ІV ГО, решение №228 от 01.10.2014 г. по гр. д.№1060/2014 г. на ВКС, І ГО, решение №248 от 07.01.2020 г. по гр. д.№4193/2018 г. на ВКС, ІV ГО, решение №157 от 31.10.2019 г. по гр. д.№4152/2018 г. на ВКС, І ГО, и решение №133/23.10.2019 г. по гр. д.№3565/2018 г. на ВКС, І ГО.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Атанасова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

извън предмета на правния спор, като се произнесъл по иск за увреждащи действия за периода до 07.04.2014 г., а не само за периода от 27.07.2016 г. до 18.08.2016 г., сочен от ищеца. Поддържа се недопустимост на решението и на друго основание - като постановено при нередовна искова молба, съдържаща неяснота относно увреждащите действия, от които се претендират вреди. Сочи се и неправилност на обжалваното решение, поради нарушение на материалния закон и процесуалните правила и за необоснованост - основания по чл. 281, т. 3 ГПК. Искането е за обезсилване на решението в обжалваната част, евентуално за неговата отмяна и отхвърляне на претенцията в пълен размер.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Даниела Стоянова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

от №3 до №6 касаят необсъдените доводи на ищеца във въззивната му жалба във връзка с приложението на чл. 171 ГПК. Доколкото по процесуалноправните въпроси въззивният съд не се е отклонил от установената задължителна практика на ВКС, не се установяват допълнителните предпоставки за достъп до касация, на които страната се позовава. Що се отнася до материалноправния въпрос, то той, предвид изложеното по-горе, не е бил разглеждан от съда, поради което и няма значение за формиране на изводите му за неоснователност на предявения иск. Съответно, спрямо него не се установява наличието на общия селективен критерий на чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на исканото касационно обжалване. Въпрос №1 също е ирелевантен за изхода по делото, доколкото ипотекарният гарант, обезпечаващ чуждо задължение, който не е бил страна в производството по издаването на изпълнителното основание, винаги има право да оспори по исков път валидността и действието на така учредената ипотека и тези искове са допустими, както са приели и инстанциите по конкретния спор. Ето защо качеството на ищеца в изпълнителния процес е без правно значение за допустимостта, а и за правилността на обжалваното въззивно решение. Поради това, направеното с допълнителна молба искане от страна на касатора за спиране на производството по делото по реда на чл. 292 ГПК във връзка с висящото тълк. дело №4/2017 г. на ОСГТК на ВКС относно качеството на ипотекарния гарант, обезпечаващ чужд дълг, в изпълнителното производство, не следва да бъде уважавано. Не са налице и предпоставките за допускане на касационно обжалване по последния въпрос №2. Той не може да се окачестви като правен по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК, т. к. касае тълкуване и съпоставяне на два конкретни договора. Дори да бъде направен опит за преформулиране на въпроса от страна на съда /във връзка с предпоставките за продължаване и/или потвърждаване на действието на договор/, то спрямо него не се установява наличието на поддържаното от касатора допълнително селективно основание на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. На първо място, въпросът се поставя с оглед определение на ВКС по чл. 288 ГПК, което не попада в хипотезата на посочената по-горе норма, а на следващо – определението се цитира в частта, в която е посочено, че ипотеката има акцесорен характер спрямо договора, който обезпечава. Тези правни изводи се споделят както от страните, така и от постановилия решението въззивен съд, и по тях липсва отклонение от практиката на ВКС, нито по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, нито по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК, освен това същите не се намират в логическа връзка с формулирания въпрос №2.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

Необходимо ли е работодателят изрично да извести работника / служителя/ относно инициираното висящо дисциплинарно производство срещу него преди да поиска от последния обяснения по чл. 193, ал. 1 КТ? Когато обясненията на управителя на дружеството-работодател са събрани по реда на разпит на свидетел по чл. 171 ГПК, а не по реда за даване на обяснения от страна по чл. 176 ГПК , следва ли тези обяснения да се изключат от доказателствения материал по делото или могат да се кредитират като годно доказателствено средство като съдът извърши преценка за тях съгласно чл. 172 ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Олга Керелска

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

въззивният съд се е произнесъл в противоречие със задължителна практика на ВКС / Р №8/01.04.2011 г. по гр. д. №1035/2009 г. ІV г. о, Р №126/26.06.2013 г. по гр. д. №1060/2012 г. ІІІ г. о./ решенията са постановени при условията на чл. 290 ГПК поради което по отношение на въпроса е изпълнен критерия по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Олга Керелска

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право