Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 164 ал. 1 т. 5 ГПК

Допустимост на свидетелските показания
Чл. 164. (1) Свидетелски показания се допускат във всички случаи, освен ако се отнася за: […]
5. установяване на писмени съглашения, в които страната, която иска свидетелите, е участвала, както и за тяхното изменение или отмяна;

чл. 164 ал. 1 т. 5 ГПК

Допустимост на свидетелските показания
Чл. 164. (1) Свидетелски показания се допускат във всички случаи, освен ако се отнася за: […]
5. установяване на писмени съглашения, в които страната, която иска свидетелите, е участвала, както и за тяхното изменение или отмяна;

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1. „Длъжен ли е съдът при преценка на свидетелските показания да съобрази на първо място тяхната допустимост и ако установи допустимостта им, да съобрази възможната заинтересованост на свидетеля/свидетелите с оглед на данните по делото и да изложи мотиви защо кредитира изцяло техните показания, както и да изгради фактически и правни изводи по съществото на спора, като обсъди в мотивите към решението си всички допустими и относими доказателства в тяхната взаимна връзка, установените факти и обстоятелства, както и въведените от страните доводи и възражения“; 2. „Допустими ли са свидетелски показания за установяване съществуването на писмен договор за наем и за неговото прекратяване/разваляне, страна по който договор е искащата събирането на гласни доказателства страна в процеса, и 3. „Следва ли съдът да приеме за доказани причинените от деликт пропуснати ползи, ако те не са доказани със сигурност“. Релевира се и основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК – очевидна неправилност на въззивното решение, обосновано с довода за несъобразяване с императивна правна норма /чл. 164, ал. 2, вр. с чл. 164, ал. 1, т. 5 ГПК/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1/ Длъжен ли е въззивният съд да се обоснове при отмяната първоинстанционния акт досежно основните изводи на първоинстанционния съд и да изложи фактически и правни изводи по същество на спора и да се произнесе по всички доводи?; 2/ Възниква ли задължение за връщане по договор за банков кредит за кредитоискател, който не е имал реална възможност за разпореждане с получените средства? Касаторът се позовава на допълнително основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК поради противоречие на въззивното решение със задължителна практика на ВКС, обективирана в ППВС №1/196.53г., ТР №1/2001г. на ОСГК на ВКС и практиката на ВКС, обективирана в следните решения по чл. 290 ГПК: решение №212/01.02.2012г. по т. д. №1106/2010г. на ВКС, II т. о. и решение №63/29.07.2019г. по т. д. №1528/2018г. на ВКС, II т. о. По вторият въпрос не е посочено допълнително основание по чл. 280, ал. 1, т. 1-3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Относно задължителната сила на указанията на Върховния касационен съд по приложението на процесуалния закон и за задължението на съда да тълкува правните действия според действителната воля на страната.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

За допустимостта на въззивното решение с оглед противоречията, пряко видни от мотивите на обжалвания съдебен акт, изразяващи се в смесването на институтите на договорната и извъндоговорната отговорност при формиране на изводите относно основателността на иска. (По иск на основание чл. 79 ЗЗД, вр. чл. 258 ЗЗД, вр. чл. 266, ал. 1 ЗЗД, за заплащане на стойността на реално вложените, но неплатени труд и материали на възложена работа по договор)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

за значението на неосчетоводено от купувача кредитно известие, издадено на продавача, не покрива общата предпоставка по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационния контрол. В случая, съдът се е позовал на наличие на изразена воля от страните в двустранно подписан от тях протокол за прекратяване на договора по взаимно съгласие, в което те са зачели кредитното известие на продавача, съответно за недължимост на доставката за останалата част от стоката, поради липса на предплащане на цената й към крайната дата за доставка, съобразно уговореното с договора, които не се обхващат от поставения въпрос.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Уговорките в предварителния договор за покупко-продажба на недвижим имот за довършване на строителството и за определена степен на завършеност, прекратяват ли се със сключването на окончателен договор?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

При постановяване на въззивното решение длъжен ли е въззивният съд да обсъди подадения в срок отговор на въззивна жалба и изложените в него доводи на въззиваемия за неоснователност на въззивната жалба и за правилност на първоинстанционното решение, ако с тези доводи се подкрепят изводите на първата инстанция по същество на спора и поради това те са идентични на изложените правни доводи в отговора на исковата молба, за които и двете инстанции приемат, че е подаден след законоустановения срок?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Ненова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Допустими ли са свидетелските показания, когато не се претендират последиците на договора за покупко-продажба на имот, сключен във формата на нотариален акт, а установяване на действителното му съдържание и на верността на изявленията на страните по договора, удостоверени от нотариуса, с оглед друго спорно правоотношение (за основанието на плащането по иска по чл. 55, ал. 1 ЗЗД, предявен от трето за договора лице)? За допустимостта на свидетелските показания с оглед забраната по чл. 164, ал. 1, т. 5 ГПК в хипотезата, в която само една от страните по делото е и участник в нотариалното производство, а насрещната – не.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

1236 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право