Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 164 ал. 1 т. 2 ГПК

Допустимост на свидетелските показания
Чл. 164.  (1) Свидетелски показания се допускат във всички случаи, освен ако се отнася за: […]
2. опровергаване съдържанието на официален документ;

чл. 164 ал. 1 т. 2 ГПК

Допустимост на свидетелските показания
Чл. 164.  (1) Свидетелски показания се допускат във всички случаи, освен ако се отнася за: […]
2. опровергаване съдържанието на официален документ;

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Длъжна ли е въззивната инстанция да обсъди всички доказателства и доводи на страните като изложи подробни и убедителни мотиви защо не приема определени доказателства, а други кредитира?
При установяване на правнорелевантен факт по делото, длъжен ли е съдът да обсъди всички доказателства поотделно и тяхната съвкупност или може да формира изводи за този факт само въз основана едно от всички доказателства?
Задължен ли е въззивния съд да извърши самостоятелна преценка на всички доказателства, събрани в хода на процеса, заедно и поотделно, както и да отговори на всички доводи и възражения на страните, като вземе предвид при произнасянето си всички факти от значение за спора?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. „Длъжен ли е въззивният съд да направи своите фактически и правни изводи по делото, като вярно посочи всички допустими и относими доказателства, твърдения, възражения и доводи на страните и ги обсъди правилно в тяхната съвкупност и взаимовръзки?“, по който поддържа разрешаването му в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решение №153 от 03.02.2017 г. по т. д. №3372/2015 г. на Първо т. о.; решение №51 от 01.07.2021 г. по гр. д. №1854/2020 г. на Първо г. о.; решение №98/20.05.2013 г. по гр. д. №520/2012 г. на Четвърто г. о.; решение №13 от 03.02.2022 г. по гр. д. №1979/2021 г.; решение №31 от 01.03.2018 г. по гр. д. №1532/2017 г. на Второ г. о., и решение №180/26.07.2017 г. по гр. д. №4061/2016 г., и 2. „Необходимо ли е да приеме наследството си по опис наследник по закон, за да добие правото да претендира за запазената си част от него, при положение, че наследодателят му се е разпоредил приживе чрез прикрити с продажби и пълномощни дарения, изчерпващи цялото му имущество?“, по който не посочва актове на ВС или на ВКС, на които въззивното решение противоречи. Навежда и основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК – очевидна неправилност, изразяваща се в неправилна преценка от въззивния съд на приетите доказателства и в произволното кредитиране на гласните доказателства, при което са игнорирани относими доказателства, и в противоречащия на правната доктрина и съдебна практика фактически извод, че ищецът не е провел успешно пълно и главно доказване на твърдяната относителна симулация на процесните продажби, доколкото когато трето лице спрямо страните по атакуваната като симулативна сделка не притежава „обратно писмо“ /пряко доказателство/, единственият начин да установи исковата си претенция е да използва система от много косвени доказателства, което счита, че е сторил по настоящото дело.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геновева Николаева

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Към кой момент се преценява влагането на дарени средства, за необходимостта средствата с извънбрачен произход да са еквивалентни на придобивната стойност на имуществото, по отношение на което се твърди трансформация, за тежестта за доказване при оборване на презумпцията за съвместен принос и за възможността страна по сделка да опровергава съдържанието на подписан от нея нотариален акт?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

1236 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право