Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 159 ал. 2 ГПК

Недопускане на доказателствата
Чл. 159. […] (2) Когато за установяване на един и същ факт страната сочи повече свидетели, съдът може да допусне само някои от тях. Останалите свидетели се допускат, ако призованите не установят спорния факт.

чл. 159 ал. 2 ГПК

Недопускане на доказателствата
Чл. 159. […] (2) Когато за установяване на един и същ факт страната сочи повече свидетели, съдът може да допусне само някои от тях. Останалите свидетели се допускат, ако призованите не установят спорния факт.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

При липса на оплаквания и доводи във въззивната жалба за поддържане на доказателствено искане, направено с исковата молба и оставено без уважение от първоинстанционния съд, преклудира ли се възможността на ищеца да поддържа това свое доказателствено искане на основание чл. 266, ал. 3 ГПК с отговора на насрещната въззивна жалба на ответника?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

се подвеждат под следните групи: 1. Относно приложението на установения в чл. 52 ЗЗД критерий за определяне на обезщетенията за неимуществени вреди и задължението на съда да мотивира преценката си след обсъждане и анализ на всички конкретно установени по делото правнорелевантни обстоятелства; 2. За значението на нормативно определените лимити по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, икономическата обстановка и инфлационните процеси в страната към датата на застрахователното събитие; 3. Представляват ли самостоятелен критерий и какво е отражението им върху размера на справедливото обезщетение възрастта на починалия и неговите низходящи, обстоятелствата, че същите имат свои собствени семейства и домакинства към датата на инцидента?; Допустимо ли е изслушване на свидетели от въззивния съд, ако първоинстанционният съд е отказал да ги допусне при условията на чл. 159, ал. 2 ГПК, а впоследствие е счел събраните свидетелски показания за недостатъчни за установяване твърденията на страната?Цитирано е и основанието на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

І.1. Ремонт на покрива, заплащане на битовите сметки и постоянното и непрекъснато обитаване на недвижим имот съставляват ли проявна форма на намерението за своене. І.2. Съставлява ли описът на недвижим имот в рамките на изпълнително производство срещу лице, различно от страната по изпълнителното дело, действие по принудителното изпълнение по смисъла на чл. 116, б. в ЗЗД, респ. смущава ли владението. І.3. Има ли значение противопоставимостта на правното основание за владение на имота /или липсата й/ на ответника по предявен ревандикационен иск, респ. елемент ли е от фактическия състав на чл. 108 ЗС установяването на противопоставимост на правното основание, на което владее ответникът. ІІ. 1. Може ли да се счете за доказан или недоказан иск за право на собственост, придобито по давност, ако на страната не е дадена възможност да се разпитат четирима свидетели, въпреки надлежното искане и възложената доказателствена тежест с доклада по делото. ІІ.2. Може ли съдът да се произнася по ненаведени от ответника възражения и да основе решението си на мотиви, свързани с липсващи процесуални действия. Следва ли възраженията да се формулират въз основа на твърденията на ответника /за смущаване на владението/, и допустимо ли е едва с решението си съдът да въвежда правоотричащо възражение, без да разпредели доказателствената тежест. ІІ.3 Длъжен ли е съдът да изложи собствени мотиви. ІІ.4 Длъжен ли е съдът да приложи императивна правна норма към релевантното правоотношение, действаща към правилния времеви момент. Направено е и позоваване на основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК- очевидна неправилност /посочено в изложението на основанията за допускане като „очевидна несправедливост”/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

дали той владее изключително за себе си целия имот и от кога. По начало упражняването на фактическата власт продължава на основанието, на което е започнало, докато не бъде променено. След като основанието, на което съсобственикът е придобил фактическата власт върху вещта, признава такава и на останалите съсобственици, то го прави държател на техните идеални части и е достатъчно да се счита оборена презумпцията на чл. 69 ЗС. Тогава, за да придобие по давност правото на собственост върху чуждите идеални части, съсобственикът, който не е техен владелец, следва да превърне с едностранни действия държането им във владение. Тези действия трябва да са от такъв характер, че с тях по явен и недвусмислен начин да се показва отричане владението на останалите съсобственици. Това е т. нар. преобръщане на владението (interversio possessionis), при което съсобственикът-съвладелец се превръща в съсобственик-владелец. Ако се позовава на придобивна давност, той трябва да докаже при спор за собственост, че е извършил действия, с които е престанал да държи идеалните части от вещта за другите съсобственици и е започнал да ги държи за себе си с намерение да ги свои, като тези действия са доведени до знанието на останалите съсобственици. Завладяването частите на останалите и промяната по начало трябва да се манифестира пред тях и осъществи чрез действия, отблъскващи владението им и установяващи своене, освен ако това е обективно невъзможно. Във всеки отделен случай всички тези обстоятелства трябва да бъдат доказани.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1/ Как следва да се прилага принципа за справедливост, въведен с чл. 52 ЗЗД, при определяне на дължимото обезщетение за неимуществени вреди, претърпени от увредено в резултат на ПТП лице, в хипотезата на предявен пряк иск срещу застрахователя и следва ли определеното от съда обезщетение да съответства на установените по делото факти? – въпросът обосноваван в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК – с ППВС №4/1968 г. и постановени по реда на чл. 290 ГПК решения по т. д.№60323/2016 г., т. д.№60334/2016 г., т. д.№1053/2012 г. , т. д.№1015/2011 г. на ІІ т. о., т. д.№387/2008 г. на ІІ т. о. , гр. д.№78/2011 г. на ІІІ г. о., гр. д.№465/2011 г. на ІV г. о. на ВКС; 2/ Следва ли, на основание чл. 266, ал. 3 ГПК въззивният съд да допусне поискан с въззивната жалба свидетел, който в нарушение на процесуалните правила не е бил изслушан от първоинстанционния съд, а показанията на другите свидетели са ценени през призмата на чл. 172 ГПК? – въпросът обосноваван с допълнителен селективен критерий в същата хипотеза, с ППВС №6/1968 г. – т. 7 и решение по гр. д. №1008/2013 г. на ІV г. о. на ВКС; 3/ Следва ли въззивният съд да допусне поискана с въззивната жалба експертиза, ако заключението по нея ще има значение за решаващите изводи на съда, а за същите обстоятелства са били събрани свидетелски показания, които са ценени през призмата на чл. 172 ГПК? - допълнителният селективен критерий е обосноваван в същата хипотеза, с ТР №1/2013 г. по тълк. дело №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС, ТР №1/2001г. по тълк. дело №1/2000 г. на ОСГК на ВКС и решения по гр. д.№2407/2015 г., т. д.№1501/2015 г., т. д.№3750/2014 г., т. д.№861/2010 г. и т. д.№2940/2015г.. В евентуалност се поддържа очевидна неправилност, като основание за допускане на касационното обжалване по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК, предвид силно занижения размер на присъденото обезщетение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

За доказателствената тежест по чл. 154, ал. 2 ГПК за оборване на презумпцията по чл. 301 ТЗ и дали банково удостоверение – авизо за местен превод, съдържащо: факта на нареждане на превода, наредителя, сметката, от която се извършва превода, основанието за превода, размера на сумата и заверяването на сметката на получателя, съставлява официален документ по смисъла на чл. 179 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

1235 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право