Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 153 ГПК

Предмет на доказване
Чл. 153. На доказване подлежат спорните факти от значение за решаване на делото и връзките между тях.

чл. 153 ГПК

Предмет на доказване
Чл. 153. На доказване подлежат спорните факти от значение за решаване на делото и връзките между тях.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Недопустимо ли е въззивното решение поради неизлагане в исковата молба на фактически твърдения относно връзката между DJ 89 [БРАТЯТА], които били използвали процесната фотография в създаден от тях видеоклип, и ответното търговско дружество, което е извършило твърдяното нарушение на авторското право върху релевантното произведение (при обосноваване на пасивната процесуалноправна и материалноправна легитимация на „Нотфоркидс“ ЕООД в исковото производство)?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Красимир Машев

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

за тълкуването на договорите, при което тълкуване съдът следва да се съобразява с изявената, а не с предполагаема воля на страните и да не допуска подмяна на нейното съдържание, в противоречие с практиката на ВКС по приложението на чл. 365 ЗЗД, както и при съществени нарушения на съдопроизводствените правила, състоящи се в необсъждане на доказателства и доводи на ищеца, и неподлагане на тълкуване на процесното споразумение между страните, съобразно установените в практиката на ВКС правила и критерии.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Иво Димитров

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Каква е доказателствената сила и имат ли доказателствено значение документите за настъпил инцидент с гражданско въздухоплавателно средство на територията на летище в Република България, съставени при условията и по реда на нормативните актове, които ги предвиждат (Закон за гражданското въздухоплаване, Наредба №13/27.01.1999 г. за разследване на авиационни произшествия, Наредба №20/24.11.2006 г. за удостоверяване експлоатационната годност на граждански летища, летателни площадки, системи и съоръжения за наземно обслужване, за лицензиране на летищни оператори и оператори по наземно обслужване и да достъпа до пазара на наземно обслужване в летищата (заглавието на Наредба №20/24.11.2006 г. в приложимата редакция към 08.07.2018 г., а сега – Наредба №20/24.11.2006 г. за удостоверяване експлоатационната годност на граждански летища, за лиценциране на летищни оператори и оператори по наземно обслужване и за достъпа до пазара по наземно обслужване в летищатата) и Наредба №14/15.10.2012 г. за летищата и летищното осигуряване, за съда, който разглежда гражданските последици от инцидента?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното въззивно решение, е този, който е включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда по конкретното дело. Материалноправният или процесуалноправният въпрос трябва да е от значение за изхода на делото, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Снежанка Николова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„Относно правомощията на въззивната инстанция съгласно чл. 269 ГПК за проверка правилността на първоинстанционното решение при липса на конкретни оплаквания във въззивната жалба и вторият: „Относно възможността въззивният съд да преразгледа обжалваното решение по същество като мотивира своя акт с факти, които не са послужили на първата инстанция да формира убеждението си, без да уведоми страните и да измени съдържанието на доклада по чл. 146 ГПК и без да им даде указания и възможност да направят доказателствени искания във връзка с тези факти“ са свързани с оплаквания, че въззивният съд се е позовал на протокол от общо събрание на съдружниците на „Кардинал 08“ ООД, който не е бил обсъден от първоинстанционния съд. Въведени са и доводи, че въззивният съд е направил ново тълкуване на заключението на почерковата експертиза, без да постанови повторно изслушване на експерта.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

в противоречие със задължителната практика на Върховния касационен съд и Върховния съд в тълкувателни решения и постановления и в противоречие с практиката на Върховния касационен съд, както и от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото – основания по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Ненова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. „Допустимо ли е липсата на вина и противоправност в поведението на причинителя на произшествието да бъде преценявана единствено на база комплексна СМАТЕ, която работи единствено въз основа на показанията на причинителя на произшествието, които пък са оценени от съда като такива без доказателствена стойност - поради обърканост и вътрешни противоречия в някои аспекти?”; 2. „Длъжен ли е въззивният съд да обсъди всички допустими и относими доказателства, както и доводите и възраженията на страните, след като направи свои фактически и правни изводи по делото?”; 3. „Как следва да се преценяват от съда събраните по делото показания на причинителя на увреждането - при предявен пряк иск на увреденото лице срещу застрахователя по застраховка „Гражданска отговорност”, и приетите по делото експертизи, основани единствено на тези показания?”; 4. „Следва ли въззивният съд да прецени всички доказателства по делото? Следва ли съдът да обсъди всички допустими и относими доказателства, възражения и доводи на страните при формирането на своите решаващи изводи относно релевантните за разглеждания спор факти?”; 5. „Следва ли съдът, след като не е кредитирал свидетелски показания, да кредитира експертно заключение, основано на същите свидетелски показания?” и 6. „Каква е доказателствената сила на актовете на органите в досъдебното производство и на събраните в наказателно производство, водено срещу прекия причинител на увреждането, доказателства за механизма на пътнотранспортното произшествие, както и за допустимостта гражданският съд, разглеждащ гражданскоправните последици на деянието, в производството по реализиране пряката отговорност на застрахователя по чл. 432 КЗ, да обоснове становището си за вината на водача на увреждащото МПС и за механизма на настъпилия пътен инцидент с оглед на последните?”.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Законът допуска ли дължимото обезщетение по задължителната застраховка гражданска отговорност“ на автомобилистите да е в размер, по-нисък от разходите на увреденото лице?
Длъжен ли е въззивният съд да се произнесе по възражението на ответника по иска, на което той е основал оплакванията си в жалбата срещу първоинстанционното решение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

12315 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право