Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 145 ГПК

Указания на съда
Чл. 145. (1) Съдът поставя въпроси на страните за изясняване на фактите, като указва значението им по делото.
(2) Съдът указва на страните да конкретизират твърденията си и да отстранят противоречията в тях.
(3) След това съдът приканва страните към спогодба и посочва нейните последици. Ако спогодба не се постигне, съдът прави доклад, който се отразява в протокола.

чл. 145 ГПК

Указания на съда
Чл. 145. (1) Съдът поставя въпроси на страните за изясняване на фактите, като указва значението им по делото.
(2) Съдът указва на страните да конкретизират твърденията си и да отстранят противоречията в тях.
(3) След това съдът приканва страните към спогодба и посочва нейните последици. Ако спогодба не се постигне, съдът прави доклад, който се отразява в протокола.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

От кой момент дължат законна лихва отговорните лица за причинена вреда по чл. 21, ал. 1, т. 2 ЗДФИ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зорница Хайдукова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

и указанията по чл. 145 ГПК, ал. 1 и 2 ГПК; Когато е направено обосновано оплакване от страна във въззивната жалба, че е дадена грешна правна квалификация на претендираните по възражението й права и доказателствена тежест по възраженията на ответника не е указана, какви са задълженията на въззивната инстанция; За да признае или отрече претендираните права от насрещните страни, въззивната инстанция трябва ли да обсъди в мотивите на решението доказателствата за всички правно релевантни факти и да посочи кои факти намира за установени и кои намира за недоказани; Следва ли въззивната инстанция да обсъди също и всички процесуални искания на страните, които се основават на установени факти, както и доводите на страните, които имат значение за решението по делото, а така също и направеното признание за неизгоден факт от страна на процесуалния представител на ищцата; 6. „Възможно ли е при правилно прилагане на материалния закон - правилата и принципите на ЗЗД, във вр. с чл. 77 ЗС и правилата и принципите на СК за възникване на съпружеска имуществена общност, както и установените в ГПК императивни норми - чл. 146, ал. 1, т. 1 и т. 5, чл. 154 ГПК, правилното приложение на процесуалните забрани в чл. 164 ГПК и сл. към спор, който се разглежда по реда на СК и спор, който се разглежда на облигационно основание и без да излиза от рамките на доклада на първоинстационния съд и очертаната в него доказателствена тежест и при правилно прилагане на правилата на доказателствената тежест по чл. 154 ГПК, въззивната инстанция да потвърди първоинстанционно решение, като двете инстанции да признаят права на чуждо за договор лице единствено по силата на доказана брачна връзка към момента на сключване на договора на 03.12.2008 г. и да бъде позволено едно чуждо за договора лице да се възползва от формата на договора, сключен от съпруга - нотариален акт, която форма е задължителна по чл. 18 ЗЗД само и единствено за страните, които са го сключили, както и да се възползва от изявлението на съпруга, сключил договора за платена цена, без да е твърдяло и съответно доказало, че към момента на сключване на договора на 03.12.2008 г., съпрузите са разполагали със семейни средства в размер на 31 276 лева, каквато сума твърди ищцата, че е заплатената по договора;

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

При закупуване на недвижим имот с пари в брой възможно ли е да се докаже, че точно изтеглените от банковата сметка средства са вложени в закупуването на даден имот чрез показания на свидетел, който не е бил очевидец, но е узнал за обстоятелствата по друг начин? (По иск са правно основание чл. 21, ал. 2 СК 1985 /отм./ за изключителна собственост на апартамент на основание трансформация на лични средства при придобиването му)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Когато твърдените от страната факти са неконкретни, неясни или си противоречат, следва ли съдът да укаже на заинтересованата страна да ги изясни, конкретизира или да отстрани противоречията в тях? (По искова претенцията на основание чл. 108 ЗС)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Длъжен ли е въззивният съд да обсъди всички твърдения и доводи на страните, длъжен ли е да изследва кои са правнорелевантните за спора факти и необходимо ли е да обоснове подробно доказателствените и правните си изводи?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12314 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право