Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 145 ал. 3 ГПК

Указания на съда
Чл. 145. […] (3) След това съдът приканва страните към спогодба и посочва нейните последици. Ако спогодба не се постигне, съдът прави доклад, който се отразява в протокола.

чл. 145 ал. 3 ГПК

Указания на съда
Чл. 145. […] (3) След това съдът приканва страните към спогодба и посочва нейните последици. Ако спогодба не се постигне, съдът прави доклад, който се отразява в протокола.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Налице ли е нарушение на принципа за равнопоставеност на страните и на диспозитивното и служебното начало, когато при заявено искане в отговора на исковата молба за постигане на спогодба, в нарушение на чл. 145, ал. 3 ГПК съдът не прикани страните към спогодба, съответно с посочване на нейните последици, нито ги насочи към процедура по медиация? Недопустимостта на съдебното решение, като самостоятелна предпоставка за допускане на касационния контрол по см. на чл. 280, ал. 2 ГПК, касаторът обосновава с твърдения, че съдът е докладвал делото преди да предостави с определението си правна помощ на ищцата, с което същата е била лишена от възможността да вземе становище по проекта за доклад и да извърши следващите се процесуални действия.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„1. Следва ли като новосъздадено и нововъзникнало писмено доказателство по делото, образувано по жалба срещу решение, с което е уважен иск по чл. 517, ал. 4 ГПК, да бъде допуснато като доказателство пред въззивната инстанция предварителен договор, който съдържа информация, че длъжникът по изпълнителното дело - едноличен собственик на страната в процеса /ответник и въззивник/ ще придобие средства, чрез които да погаси задължението си към взискателя - ищец по иска по чл. 517, ал. 4 ГПК?; 2. Длъжен ли е съдът във всеки един момент от висящност на производството да приканва и да съдейства на страните към уреждане на спора по споразумение, включително и да им даде възможност за осъществяване на сделки, чрез които ще се спомогне уреждането на спора, включително и чрез отлагане на делото за разглеждане в следващо съдебно заседание?; 3. Длъжен ли е съдът, сезиран с иск по чл. 517, ал. 4 ГПК за задължение на едноличния собственик на дружеството - ответник по делото, да отчита обстоятелството, че дъщерното дружество не извършва дейност през последните няколко години, не разполага със собствено имущество и не може да изпълни задължението на едноличния си собственик към ищеца - взискател? Явната невъзможност за удовлетворяване на вземането на взискателя - ищец поради невъзможност за формиране на ликвидационен дял като положителна величина, следва ли да бъде квалифицирана като злоупотреба с процесуалното право за предявяване на иска по чл. 517, ал. 4 ГПК?“ Касационният жалбоподател поддържа, че по първия въпрос въззивното решение е постановено в противоречие с практика на ВКС - решение №106 от 03.12.2020 г. по гр. д. №927/2020 г., II г. о., решение №314 от 07.03.2017 г. по гр. д. №2499/2016г., IV г. о. Останалите въпроси поставя по реда на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като твърди, че по същите не е формирана практика на ВКС. По отношение на въпросите по т. 4 от изложението се излагат доводи, че ответното дружество няма имущество, поради което чрез иска по чл. 517, ал. 4 ГПК взискателят злоупотребява с предоставените му от закона права, тъй като няма да бъде удовлетворен, но ще предизвика правна промяна. Касаторът сочи, че сходна хипотеза е била предмет на разглеждане в решение №149/22.02.2016 г. по т. д. №1747/2014 г. на ВКС, II т. о. Позовава се и на очевидна неправилност на въззивния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

Налице ли е нарушение на принципа за равнопоставеност на страните и на диспозитивното и служебното начало, когато при направено само с въззивна жалба на ответник оплакване за непълнота на доклада по чл. 146 ГПК на първоинстанционния съд, въззивният съд допусне на ищеца събирането на гласни доказателства, каквито вече са събрани в предходната инстанция, и основе въззивното решение и на тези свидетелски показания?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

Когато различни лица претендират възстановяване на собствеността на едни и същи имоти към момента на включването им в ТКЗС, както и когато спорът е за точното местоположение на подлежащите на възстановяване земеделски земи по картата на възстановената собственост, такъв спор не може да бъде разрешен в рамките на производството по чл. 54, ал. 2 ЗКИР поради липса на решение по чл. 14, ал. 7а ЗСПЗЗ, което да съответства на правата на лицата, установени с решението по чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ, защото актът на съда не може да замести липсващото решение на органа по поземлената реформа. Освен това моментът, към който страните установяват правата си в спора по чл. 54, ал. 2 ЗКИР, е различен от този по иска по чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

и направените оспорвания съгласно чл. 140, 143, ал. 1, чл. 145, ал. 3 ГПК и да прикани страните към спогодба, съгласно изискването на чл. 149, ал. 1 ГПК, което не е сторил. На следващо място подържа, че в нарушение на съдопроизводствените правила въззивният съд е допуснал свидетели и е дал вяра на техните показания, които противоречат на съдържанието на официални документи, приети по делото. В нарушение на чл. 154 ГПК/отм./, съответно- чл. 193 ГПК съдът в двете инстанции не се е произнесъл по оспорването на документи, което е било предприето своевременно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

при представен от страна на единия съделител одобрен проект за разделяне на два от имотите и съгласие на останалите да си разпределят имотите по този проект, може ли съдът да извърши разпределяне на имотите съобразно одобрения проект по реда на чл. 353 ГПК или следва да прекрати съсобствеността по реда на чл. 350 ГПК и сл.. Задължен ли е съдът при формирано съгласие между страните за разпределяне на имотите да им предложи отново да постигнат съдебна спогодба. Поддържат, че въпросите са разрешени в противоречие с формираната задължителна практика с решение №******г. по гр. д. №744/2012 г. на ВКС, І г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жанин Силдарева

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

– общи основания по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационното обжалване, са изведени следните тринадесет формулировки: 1) произнесли ли са се първоинстанционният и въззивният съд по непредявени искове; 2) допустимо ли е с разпореждания на съда за доуточняване на исковата молба да се изменят нейното съдържание и петитум, въз основа на последващи уточнителни молби, направени във връзка с тези разпореждания; 3) налице ли е окончателно обявен доклад по делото съгласно изискванията на чл. 145, ал. 3 ГПК, който да е отразен за такъв в протокола от първото по делото заседание; 4) нарушено ли е служебното начало и налице ли е съществено нарушение на процесуалните правила от първоинстанционния и от въззивния съд при разглеждане на делото; 5) следва ли съдът да се произнесе по валидността на административни актове на основание чл. 17, ал. 2, изр. 1 ГПК, противопоставени на страна поделото, без да е налице изрично искане за това; 6) въззивният и първоинстанционният съд взели ли са становище по всички въпроси, които имат значение за правилното решаване на делото и отразяват ли се тези въпроси на основателността на исковата молба; 7) правилно ли е приложен материалният закон от първоинстанционния и въззивния съд; 8) следвало ли е първоинстанционният и въззивният съд да изложат в мотивите си, защо представените от жалбоподателя доказателства не се кредитират, при постановяване на решенията си; 9) относим ли е въпросът за дискриминацията относно правилното решаване на спора; 10) налице ли е правилна квалификация на иска и допустимо ли е исковата молба да се основава на разпоредби от Конституцията и международни договори, ратифицирани, обнародвани и влезли в сила, или следва да се основава само на законите и подзаконовите нормативни актове; 11) жалбоподателят, изпратен да участва от министъра на вътрешните работи в мисии извън територията на страната, остава ли на служба в МВР или служебното му правоотношение е прекратено; 12) жалбоподателят, докато е участвал в мисии извън територията на страната, работил ли е за осъществяването на външнополитическите ангажименти, поети от нея пред международната общност; и 13) ако жалбоподателят е работил за страната си докато е участвал в мисии извън територията й, има ли право на възнаграждение за положения труд.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

за представителната власт на С. С., като основание за липса на съгласие и по въпроса за нищожност на договора поради липса на предмет и процесуалноправния въпрос за приложението на чл. 146, ал. 1, т. 2 ГПК с твърдение, че първоинстанционния съд е определил правната квалификация по чл. 26, ал. 2 ЗЗД, а не по чл. 42, ал. 2 ЗЗД, и ако въззивният съд е счел, че докладът е неправилен е следвало да извърши нов доклад. Предвид представената съдебна практика жалбоподателката обосновава приложно поле за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Капка Юстиниянова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право