Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 144 ГПК

Допълнителен срок
Чл. 144. (1) Ответникът може да поиска допълнителен срок, за да вземе становище по направените в това заседание доказателствени искания от ищеца и да посочи допълнителни доказателства във връзка с направените оспорвания.
(2) Когато искането по ал. 1 бъде уважено, съдът се произнася по направените оспорвания и искания в закрито заседание с определение, което се съобщава на страните.

чл. 144 ГПК

Допълнителен срок
Чл. 144. (1) Ответникът може да поиска допълнителен срок, за да вземе становище по направените в това заседание доказателствени искания от ищеца и да посочи допълнителни доказателства във връзка с направените оспорвания.
(2) Когато искането по ал. 1 бъде уважено, съдът се произнася по направените оспорвания и искания в закрито заседание с определение, което се съобщава на страните.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

от предмета на спора: 1. Кой трябва да докаже датата на обратното писмо, когато то е подписано от страните по сделката, но не и от съпруга на купувачката, който не е участвал в нотариалното изповядване на сделката /продажбата/и това обратно писмо е прието като начало на писмено доказателство по см. на чл. 165, ал. 2 ГПК; същото доказва ли при условията на пълно доказване по отношение на неподписалия го съпруг симулативната и прикритата сделка или предполага само вероятност на твърденията за привидност? Кой носи доказателствената тежест за пълно и главно доказване чрез ангажиране и на гласни доказателства в хипотезата на чл. 165, ал. 2 ГПК – ищецът, който твърди симулацията или ответникът, който я оспорва? Възможността неподписалият договора и обратното писмо съпруг да ползва всички доказателства освобождава ли подписалият ги съпруг от тежестта за пълно и главно доказване на твърдяната симулация и прикрития договор? Може ли страната, оспорваща симулацията да използва в тази насока не само гласни, но и писмените доказателства, приети по делото? Длъжен ли е съдът при мотивиране на решението си да прецени всички правнорелевантни факти, да обсъди в тяхната съвкупност всички доказателства, възражения и доводи на страните и да се мотивира, ако изключва някои от тях, без да ги изолира?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове и правилника за негово приложение. Продажната цена на имота е посочена в акта в размер на 22 700 лв., а по предварителен договор от 21.07.2005 г. размерът й е 34000 евро, и двамата са заплатили капаро от 3400 евро, а И. И. е заплатил и комисионна в размер на 1657, 50 лв.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Атанасова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

е налице практика на ВКС, обективирана в решение №112/14.06.11г. по гр. д.№372/2010 г. на ВКС, ІV г. о., решение №92/24.07.13г. по т. д.№540/2012 г. на ВКС, І т. о., според които възражението на застрахователя за съпричиняване за настъпване на вредоносния резултат от страна на пострадалия трябва изрично да се заяви в първоинстанционното производство, като това следва да стане в срока за отговор на исковата молба по чл. 131 ГПК, респ. в допълнителния отговор, на въпрос на съда за изясняване на фактите по делото – чл. 145, ал. 1 ГПК или по реда на чл. 143, ал. 2 ГПК, както и ответникът би могъл да поиска допълнителен срок по чл. 144 ГПК. Така също с решение №98/29.06.16г. по т. д.№1499/2015 г. на ВКС, І т. о. и решение №41/26.04.2017 г. по т. д. №3133/2016г. е разяснено, че надлежно възражение за съпричиняване по чл. 51, ал. 2 ЗЗД в първоинстанционното производство може да бъде направено и след изтичане на срока за отговор на исковата молба, ако е налице хипотезата на чл. 147, т. 1 ГПК по отношение на обстоятелствата, на които се основава възражението.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

е относно задължението на въззивния съд да предприеме мерки за отстраняване на нередовностите на исковата молба. Касаторите смятат, че в противоречие с ТР№1 от 17.7.2001 г. на ВКС въззивният съд не им е дал възможност да отстранят тези нередовности. Този въпрос обаче не е относим към спора, тъй като задължението на въззивния съд по т. 4 ТР №1 от 17.7.2001 г. на ВКС касае хипотезите, при които порокът на исковата молба може да бъде отстранен. В случая е налице процесуална пречка за допустимост на предявените искове/забрана за пререшаване на спора/, която не може да бъде санирана с последващо отстраняване на нередовност на исковата молба.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Драгомир Драгнев

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Необходимо ли е документираният подбор по чл. 329 КТ да съдържа мотиви и обяснения на работодателя за поставените оценки на участниците в подбора? Трябва ли в съдебното производство работодателят да мотивира поставените оценки по различните показатели или е достатъчно да докаже със свидетели или други доказателствени средства обективното съответствие на оценките с действително притежаваните професионални качества и квалификация? Длъжен ли е въззивният съд в рамките на заявените във въззивната жалба оплаквания да се произнесе по основателността на исковете като формира вътрешното си убеждение за правно релевантните факти въз основа на всички обстоятелства по делото и всички доводи и възражения на страните на осн. чл. 235, ал. 2 ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12310 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право