Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 140 ал. 1 ГПК

Подготовка на делото в закрито заседание
Чл. 140. (1) След като провери редовността и допустимостта на предявените искове, както и другите искания и възражения на страните, съдът се произнася с определение по всички предварителни въпроси и по допускане на доказателствата.

чл. 140 ал. 1 ГПК

Подготовка на делото в закрито заседание
Чл. 140. (1) След като провери редовността и допустимостта на предявените искове, както и другите искания и възражения на страните, съдът се произнася с определение по всички предварителни въпроси и по допускане на доказателствата.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

1. „Допуснал ли е съществени процесуални нарушения съда, когато в доклада си е приел за разглеждане евентуално предявения иск, без да даде указания за уточняване на основанието, а в първоинстанционното си решение го е оставил без разглеждане като недопустим?”; 2. „Бил ли е длъжен съдът да отхвърли иска още с доклада и да не го допусне до разглеждане?”. Твърди се също, че обжалваното определение е очевидно неправилно - основание по чл. 280, ал. 2, предл. трето-то ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Николай Иванов

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

е от значение за точното приложение на чл. 47, ал. 1 и ал. 2 и чл. 48 ЗМТА, чл. 270, ал. 2 ГПК и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Длъжен ли е въззивният съд при непълнота и грешно разпределена доказателствена тежест в доклада да даде указания на страните да посочат относими към предмета на делото доказателства, които не са събрани от първоинстанционния съд?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

не са залегнали в предмета на делото и не са обусловили правните изводи на съда. Същите са разрешени в съответствие с формираната съдебна практика. Излага още, че въпросът относно правилното приложение на чл. 172 ГПК от въззивния съд също не обуславя допускане на обжалването, тъй като в решението е посочено защо съдът кредитира показанията на свидетелите на ищцата, които имат преки впечатления от нейната работа, а по делото не са събрани никакви доказателства, които да са в противоречие със същите. Сочи още, че не са налице основания за допускане на обжалването и в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, тъй като поставеният въпрос не е залегнал в предмета на делото и не е обусловил крайните изводи на съда. В условие на евентуалност, изразява становище за неоснователност на жалбата. Претендира и присъждане на направените по делото разноски.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Христова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1. Достатъчно ли е в заповедта за налагане на дисциплинарно наказание да са описани нарушенията и да е посочена датата, на която са извършени, по начин, осигуряващ на работника възможност да разбере какви са фактическите и правните основания за наказанието, за да се приеме, че заповедта е законосъобразна; 2. Задължително изискване ли е за законосъобразност на заповедта за налагане на дисциплинарно наказание, в същата подробно да бъде описан текста на закона, въз основа на който се издава и конкретното нарушение по всеки един от текстовете. Касаторът формулира и процесуалноправен въпрос, за който твърди, че е разрешен в противоречие с практиката на ВКС: 3 При противоречиви показания на две групи свидетели следва ли да бъдат преценявани от съда и задължен ли е той да отчете евентуална заинтересованост на свидетел в хипотезата на чл. 172 ГПК. Касаторът поддържа и наличие на основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като формулира въпроса: 4. Изпълнени ли са изискванията на чл. 140, ал. 1 ГПК от първоинстанционния съд, когато не се е произнесъл по искания на страните и в частност, по направено в отговора на исковата молба оспорване истинността на съдържанието и автентичността на подписите, положени върху частни документи, не е открил производство по чл. 193 ГПК във връзка с това оспорване, при положение, че тези обстоятелства не са повлияли на крайния извод на съда.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Яна Вълдобрева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

по съществото на спора ли е или такъв по допустимостта на предявения иск? На кой етап от исковия процес следва да бъде разрешен този въпрос – на етапа по преценка допустимостта на иска (чл. 130 ГПК) или в хода на съдебното дирене?“; 3. „При предявен иск по чл. 440 ГПК, въпросите относно момента на придобиване на правото на собственост в хипотезата на чл. 79 ЗС и относно момента, от който се считат за настъпили правните последици в тази хипотеза, въпроси по съществото на спора ли са или такива по допустимостта на иска?“; 4. „Допустимо ли е предпоставките за възникването на правото на иск по чл. 440 ГПК, които са предвидени с изрична правна норма, да бъдат разширявани чрез въвеждането на допълнителни такива по пътя на тълкуването?“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светлана Калинова

1237 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право