Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 127 ал. 2 ГПК

Съдържание на исковата молба
Чл. 127. […] (2) В исковата молба ищецът е длъжен да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях, и да представи заедно с нея всички писмени доказателства.

чл. 127 ал. 2 ГПК

Съдържание на исковата молба
Чл. 127. […] (2) В исковата молба ищецът е длъжен да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях, и да представи заедно с нея всички писмени доказателства.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Как се прилага принципът на преклузията в гражданския процес? (Относно задължението на съда да изложи мотиви по направените искания, възражения и да извърши анализ на доказателствата при постановяване на решението)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Как се прилага принципът на преклузията в гражданския процес? (Относно задължението на съда да изложи мотиви по направените искания, възражения и да извърши анализ на доказателствата при постановяване на решението)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

в изложението, да се отмени въззивното определение в обжалваната част и вместо него се постанови друго, с което молбата на ищцата за изменение на първоинстанционното решение в частта за разноските относно присъденото адвокатско възнаграждение в полза на ответника се уважи.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

– може ли да се отнема неналично имущество по реда на ЗПКОНПИ, като според касатора нямало правна пречка за формулиране на искова претенция за отнемане в полза на държавата на парични средства, които липсват (не са налични) по банковите сметки на проверяваното лице към датата на проверката. Противното разбиране би означавало, че незаконната облага не е премахната, което е в противоречие с целите на ЗПКОНПИ. В изложението на основанията за допускане на касационното обжалване се поставят правни въпроси в приложното поле на чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

1/ При разглеждане на предявени обективно съединени искове за имуществени и неимуществени вреди, формулирани от ищеца в размер на 50 000 лв., кой е родово компетентният съд – районен или окръжен?; 2/ Допустимо ли е съдът да разширява правомощията си по реда на чл. 129, ал. 2 ГПК, като извършва преценка на представените с исковата молба доказателства в срока на извършване преценка по редовност на исковата молба по реда на чл. 129, ал. 1 ГПК?; 3/ Приложното поле на чл. 129, ал. 2 ГПК включва ли служебната преценка на съда за наличие на изискванията на чл. 127, ал. 2 ГПК?; 4/Изчерпателно ли е изброяването в нормата на чл. 129, ал. 2 ГПК на изискванията, на които не отговаря исковата молба, и при които изисквания съдът дължи указания на страната?; 5/ Допустимо ли е, след като делото е образувано пред окръжен съд и впоследствие изпратено на районен съд като родово компетентен, районен съд да пренебрегва служебното начало и да не извърши проверка по допустимост на исковете пред районен съд като родово компетентен? Дължи ли произнасяне районен съд относно родовата компетентност, когато делото е изпратено на същия по подсъдност от окръжен съд?; 6/ Следва ли, след като е сезиран от процесуалния представител на страната, че няма връзка с клиента си относно плащането на държавната такса и е поискал удължаване на срока до определена дата, съдът да се съобрази с тази дата?; 7/ Налице ли е отказ от правосъдие, предвид че съдът изрично е уведомен от процесуалния представител на ищеца, че в указания срок ще бъде затруднен да изпълни дадените от съда указания, и въпреки това съдът не се съобразява с посочения като възможен срок за изпълнение на указанията от страната и се произнася с по – кратък такъв?; 8/ Нарушава ли се правото на защита, прокламирано в чл. 2 ГПК, след като ищецът е представил пред съда доказателства, с които разполага, и при проверка на исковата молба по реда на чл. 129 ГПК съдът по свой почин решава да изисква доказателства в оригинал – в случая заверена присъда от друг съд?; 9/Налице ли е отказ от правосъдие, предвид че съдът изрично е уведомен от процесуалния представител на ищеца, че в хода на дадения от съда срок за изпълнение на указания процесуалният представител е във влошено здравословно състояние и в невъзможност да се справи с указания от съда срок?; 10/ Влиза ли в приложното поле на чл. 7 ГПК търсенето от страна на съда на допълнителни доводи и дерогиране на фактическите твърдения и правни доводи на ищеца, различни от заявените от него в представената искова молба? Поддържа наличието на допълнителните предпоставки по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК, като твърди, че определението е постановено в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решение №8/01.02.2012г. по гр. д. №1011/2011г. на ВКС, IV г. о., решение №21/16.03.2022г. по гр. д. №2061/2021г. на ВКС, II г. о., решение №76/26.05.2013г. по т. д. №918/2012г. на ВКС, I т. о. и решение №51/30.04.2014г. по т. д. №1977/2013г. на ВКС, II т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

при изтъквано основание на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК: за обсъждане на всички доказателства и доводи на страните като задължение на въззивния съд; за задължението на този съд да посочи в решението върху кои доказателства основава приетата фактическа обстановка; ограничен ли е съдът от събраните доказателства, допустимо ли е да приеме за доказан даден факт без да са събрани доказателства, да основе решението си на предположения; относно задължението на решаващия съд да преценява гласни доказателства по вътрешно убеждение според правилата на чл. 172 ГПК и при противоречиви показания; за задължението на съда да изложи мотиви. Сочи се противоречие с т. 3 ППВС №******г, т. 13 ППВС №1/1985г и множество решения от практиката на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

12313 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право