Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 127 ал. 1 т. 6 ГПК

Съдържание на исковата молба
Чл. 127. (1) Исковата молба трябва да бъде написана на български език и да съдържа: […]
6. подпис на лицето, което подава молбата.

чл. 127 ал. 1 т. 6 ГПК

Съдържание на исковата молба
Чл. 127. (1) Исковата молба трябва да бъде написана на български език и да съдържа: […]
6. подпис на лицето, което подава молбата.

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2019

Какво е значението на задължителните реквизити на исковата молба по смисъла на чл. 127, ал. 1 от ГПК и по конкретно на тези по чл. 127, ал. 1 ГПК, т. 4 и т. 5, както и на връзката между тях за редовността на исковата молба и какви са правомощията както на първоинстанционния, така и на въззивния съд при констатиране на нередовност на молбата; за това допустимо ли е след като първоинстанционното решение е обезсилено като постановено по непредявен иск, при новото разглеждане на делото първоинстанционния съд да извършва проверка за допустимостта на предявения иск, включително и за редовността на исковата молба, или е обвързан от становището на постановилия обезсилването въззивен съд за това, както и обвързва ли и до каква степен дадената от този съд правна квалификация на иска състава на първоинстанционния съд при новото разглеждане на иска и състава на въззивния съд разглеждащ въззивната жалба против новото първоинстанционно решение, както и за това кога е налице отстраняване на нередовността на исковата молба по чл. 129 ГПК, ал. 2 и ал. 4 и изменение на иска по чл. 214, ал. 1 от ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Димитър Димитров

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

включени в предмета на делото и обуславящи изводите на въззивния съд, а допълнителното основание на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК за допускане на касационния контрол обосновават с довода, че в обжалваното решение са решени в противоречие с практиката на ВКС, която цитират в своето изложение по чл. 284, ал. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

от значение за изхода на спора да е решен от въззивния съд в противоречие с практиката на Върховния касационен съд, да е решаван противоречиво от съдилищата или да е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото. Когато въззивното решение вероятно страда от пороци, за отстраняването на които съдът следи служебно /нищожност, недопустимост/, то следва да бъде допуснато до касационен контрол и без спазване изискванията на чл. 280, ал. 1, т. 1-3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

- може ли да се приеме, че съдът е сезиран с редовно предявен иск, ако оспорения подпис под исковата молба се потвърди от ищеца, който заявява, че поддържа исковата молба; длъжен ли е съдът при преценка на свидетелските показания да съобрази показанията с целия събран доказателствен материал; може ли съдът да изгради собствени фактически изводи въз основа на предположения за осъществяване на определени факти, ако преценката на тези факти е предпоставена от наличието на специални знания; може ли гражданският съд да се произнася в рамките на косвен съдебен контрол по реда на чл. 17, ал. 2 ГПК без страните да са го сезирали със спор за нищожност, респ. незаконосъобразност на административен акт и материалноправните въпроси - добросъвестен ли е владелец на правото на строеж, започнал реализирането му в качеството на формален собственик на дворното място и може ли такова лице да придобие правото на строеж в рамките на кратката петгодишна давност, ако до завеждането на иска за собственост за земята, не е завършил сградата в груб строеж, и ако се прехвърли собствеността върху дворното място, без да са посочени сградите, презумира ли се прехвърляне на собствеността и върху сградите. Въпросите са поставени като разрешени с обжалваното решение в противоречие с представена съдебна практика и от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото - приложно поле по чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК като основание за допускане на касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Капка Юстиниянова

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

До кой момент може да бъде въведено възражение за недействителност на трудовото правоотношение ? Следва ли след уточняване на исковата молба от ищеца в изпълнение указания на съда, на ответника да бъде предоставена повторна възможност за отговор по чл. 131 ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2010

Когато предмет на иска се явява съпружеска имуществена общност, към кой момент се счита предявен иска срещу оня съпруг, който не е посочен в исковата молба, и към кой момент се преценява дали е изтекъл срока на придобивната давност по релевираното от него възражение за придобивна давност?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право