Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 127 ал. 1 т. 2 ГПК

Съдържание на исковата молба
Чл. 127. (1) Исковата молба трябва да бъде написана на български език и да съдържа: […]
2. името и адреса на ищеца и ответника, на техните законни представители или пълномощници, ако имат такива, както и единния граждански номер на ищеца и номера на факса и телекса, ако има такива;

чл. 127 ал. 1 т. 2 ГПК

Съдържание на исковата молба
Чл. 127. (1) Исковата молба трябва да бъде написана на български език и да съдържа: […]
2. името и адреса на ищеца и ответника, на техните законни представители или пълномощници, ако имат такива, както и единния граждански номер на ищеца и номера на факса и телекса, ако има такива;

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

„Допуснато ли е нарушение на материалния закон и процесуалните правила, като не е определен размерът на дължимата държавна такса по исковете, в условията на изрично отправена молба към съда в този смисъл?“; „Допуснато ли е нарушение на материалния закон и процесуалните правила, като не е приложена нормата на чл. 70, ал. 3 ГПК, в условията на иск, посочен като неоценяем и ясно заявена невъзможност за определяне цената на иска, поради необходимост от специални знания на вещо лице?“; „Допуснато ли е нарушение, като едва във въззивния акт е посочена нова нередовност на исковете (не е бил обусловен правен интерес, не е било посочено съотношението на съединяване на исковете), за отстраняването на която нередовност не са дадени указания и срок за отстраняването им?“; „Допуснато ли е нарушение, като не е определен вида на съединяването на исковете с оглед основанията, на които са предявени, дали се изключват или могат да са налице едновременно и независимо едно от друго, както и относно правните последици от уважаването на всеки един от исковете (решение №91/05.07.2019 г. по гр. д. №2282/2018 г. на ВКС)?“; „При констатирано подаване на множество искове с една искова молба, следва ли съдът да “отсее редовните от нередовните искове, като допусне съдебно производство само по иска, счетен за редовен, или исковата молба следва да бъде счетена за недопустима в нейната цялост?“; „Допуснато ли е нарушение на чл. 5 и чл. 9 ГПК, чл. 4, чл. 7, ал. 1 и чл. 8 ЗСВ, и съответстващите им чл. 6 Конвенцията и чл. 47 ХОПЕС при прилагане на закона от въззивната инстанция, в условията на произнасяне на въззивния състав с определение, противоположно по смисъл на произнасянето на същия въззивен състав с определение по друго дело, с други страни, но с еднакъв предмет и основания на тези, заявени във въззивната жалба?“. Навежда се и основанието по чл. 280, ал. 2 ГПК- очевидна неправилност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анелия Цанова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

от значение за изхода по конкретното дело в мотивираното изложение по чл. 284, ал. 1, т. 3 ГПК. Той трябва да се изведе от предмета на спора, който представлява твърдяното субективно право или правоотношение и да е от значение за решаващата воля на съда, но не и за правилността на съдебното решение, за възприемането на фактическата обстановка или за обсъждане на събраните по делото доказателства. Посоченият от касатора правен въпрос определя рамките, в които следва да се извърши селекцията на касационните жалби по реда на чл. 288 ГПК. При липса на посочен правен въпрос в някоя от хипотезите на чл. 280, ал. 1 ГПК не може да бъде допуснато касационно обжалване на въззивното решение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

в оспорване на съображенията на съда кои са пасивно легитимираните страни по иск, основан на чл. 440 ГПК, който иск след отмяната на преграждащото определение следва да бъде разгледан с участието на А. И. Д. като ответник, в условията на задължително другарство, са неотносими към предмета на касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

12311 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право