Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 117 ГПК

Договорна подсъдност
Чл. 117. (1) Определената от закона подсъдност не може да бъде изменяна по съгласие на страните.
(2) С писмен договор страните по имуществен спор могат да посочат друг съд, а не онзи, на който делото е подсъдно съобразно правилата на местната подсъдност. Тази разпоредба не се прилага за подсъдността по чл. 109.
(3) Договор за избор на съд по искове на потребители и по трудови спорове поражда действие само ако е сключен след възникването на спора.

чл. 117 ГПК

Договорна подсъдност
Чл. 117. (1) Определената от закона подсъдност не може да бъде изменяна по съгласие на страните.
(2) С писмен договор страните по имуществен спор могат да посочат друг съд, а не онзи, на който делото е подсъдно съобразно правилата на местната подсъдност. Тази разпоредба не се прилага за подсъдността по чл. 109.
(3) Договор за избор на съд по искове на потребители и по трудови спорове поражда действие само ако е сключен след възникването на спора.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

– „Наличието на клауза във валиден и действителен договор за наем по смисъла на чл. 228 ЗЗД и сл. поставя ли изискване пред наемодателя за задължително иницииране на заповедно производство, при наличие на визираните в договора хипотези, и дерогира ли възможността за образуване на общ исков процес, без предварително да е изчерпана процедурата по заповедното производство по чл. 417 ГПК, след като в договора е уговорено наличието на преюдициалност на заповедното производство по чл. 417 ГПК?“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Допустимо ли е придобиване на недвижим имот от български гражданин чрез давностно владение по смисъла на чл. 79, ал. 1 ЗС, ако в началото на 10-годишния срок на владеене той е бил чужд гражданин, а към датата на позоваване за придобиване на права, респ. – след изтичането й, той вече има българско гражданство?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

1. Може ли съдът да постанови прилагане на правилото за местна подсъдност по чл.108, ал.1 ГПК, пр.2 при положение, че ищецът не е заявил, че желае да се възползва от правото си да предяви иска по местонахождение на клона и на кого принадлежи правото на избор на особената местна подсъдност по чл.108, ал.1 ГПК, пр.2, съответно обвързан ли е съдът от направения от ищеца избор на местна подсъдност, когато ищецът може да избира между местната подсъдност по чл.108, ал.1 ГПК, пр.2 и общата местна подсъдност?
2. Може ли въззивният съд да определи местната подсъдност на правно основание, непосочено във възражението на ответника по чл.119 от ГПК, и длъжен ли е да се съобрази с пределите на самото възражение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

-/2/ дали облекченият ред по чл. 422, ал. 3 ГПК във вр. чл. 245, ал. 3 ГПК обуславя недопустимост на исковия ред. Основание по 280, ал. 1, т. 1 ГПК се изтъква по въпроса: /3/ когато съдът изключва от предмета на доказване общоизвестен факт по чл. 155ГПК, следва ли да съобщи на страните, че този факт не се нуждае от доказване, за могат да изразят становище Протииворечието е с реш.№72/2019г по т. д№549/2016г ТК 1-во т. о, реш. №288/2013г по гр. д №2293/2015г на 3-то г. о на ВКС, реш. №228/2013г по гр. д №3515/2013г на 2-ро г. о на ВКС, според която практика тези действия са дължими. . Същото основание за допуска до касационно обжалване се сочи по следващия въпрос: /4/ коя е причината, която предизвиква вредоносния резултат, следва ли тя да е условие, без което вредата не би настъпила; да е адекватна /относима/ причина, т. е практически годна да причини вредата, и възможно ли е деянието да не е единствена причина за резултата, т. е вредата да е предпоставена от съвкупно въздействие на множество явления /събития/ , едно от които да е твърдяното вредоносно и в последната хипотеза изключва ли се отговорността за деликт, или наличието на няколко врезонсни фактора само ще определени обема. Противоречието е с решение №9/2018г по гр. д №1144/2017г на ВКС 3-то г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Какви са правомощията на въззивния съд, когато установи, че е налице нередовност на исковата молба поради противоречие между обстоятелствената част и петитума, като в този случай недопустимо или неправилно е решението на първоинстанционния съд, както и следва ли въззивният съд да реши делото по същество, ако даде нова правна квалификация и разпредели доказателствената тежест на страните във въззивната инстанция, или следва да върне делото за ново разглеждане от друг състав на първата инстанция?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

за задължението на съда да отстрани допуснато от първоинстанционния съд нарушение на съдопроизводствените правила свързано с отстраняване нередовнисти на исковата молба

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

1238 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право