Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 110 ал. 1 ГПК

Подсъдност по местооткриване на наследство
Чл. 110. (1) Исковете за наследство, за унищожаване или намаление на завещания, за делба на наследство и за унищожаване на доброволна делба се предявяват по мястото, където е открито наследството.

чл. 110 ал. 1 ГПК

Подсъдност по местооткриване на наследство
Чл. 110. (1) Исковете за наследство, за унищожаване или намаление на завещания, за делба на наследство и за унищожаване на доброволна делба се предявяват по мястото, където е открито наследството.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

от значение за изхода по конкретното дело е този, който е включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда по конкретното дело.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Атанас Кеманов

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

По кое правило се определя местната подсъдност по иск за делба на недвижим имот, съсобствеността върху който е възникнала както от наследяване, така и от прекратена съпружеска имуществена общност или от друг юридически факт, различен от наследяването?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

по съществото на спора. Активна процесуална легитимация по иск за защита на членствени права по реда на чл. 71 ТЗ може да е налице и когато ищецът е притежател на идеална част от акции. Съображенията са основани на строго личния характер на неимуществените права, произтичащи от притежанието на акциите, което изключва съвместното им упражняване, както и че поставянето на изискване за съвместна процесуална легитимация при предявяване на иска от всички съпритежатели представлява лишаване от такава защита. С оглед на това въззивната инстанция е приела, че процесуална легитимация за предявяване на иска за защита на членствени права в акционерно дружество е налице и за част от сънаследниците на поименни акции, притежаващи идеални части от всяка акция, като въззивният съд се е позовал и на формираната по реда на чл. 290 ГПК практика на ВКС, обективирана в решение №62/28.06.2017г. по т. д. №298/2016 г. на І т. о. За да се произнесе по основателността на предявените субективно съединени искове срещу дружеството, апелативният състав е съобразил, че искът по чл. 71 ТЗ е предоставен на всеки член на дружеството, за да защити членството си и отделните си членствени права, когато те бъдат нарушени от други, различни от Общото събрание, органи на дружеството. Посочил е, че своята правна характеристика искът по чл. 71 ТЗ може да бъде и установителен, и да има за предмет установяване на действителни членствени права, оспорени или нарушени по един или друг начин от органи на дружеството. При спор относно наличие на членствено правоотношение или обема на притежаваните права, в случая относно броят на притежаваните акции, доколкото органът на дружеството, оспорващ претендираните права, в настоящата хипотеза е различен от Общото събрание, спорът следва да бъде решен в производство по чл. 71 ТЗ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

При спор между сънаследници относно наследени поименни акции, когато спорът не касае качеството им на наследници и размера на дяловете, а начина на упражняване на правата върху акциите /дали по силата на наследяването акциите са придобити от наследниците в съсобственост и правата върху тях се упражняват заедно или всеки от наследниците е придобил в индивидуална собственост реален брой акции, съответстващ на полагащия му се наследствен дял/, допустимо ли е предявяване на установителни искове за разрешаване на този спор против сънаследниците, съединен с иск за защита на членствени права, предявен против дружеството?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1/ Възможно ли е да съществува спор между наследници единствено във връзка с наследени налични поименни акции, ако между наследниците не е налице спор относно това им качество и размера на наследствените им дялове? и 2/ При наследяване на налични поименни акции какво придобива всеки един от наследниците – индивидуална собственост върху реален брой акции, пропорционален на наследствения му дял или идеална част от собствеността на всяка една акция? Всеки от въпросите е обосноваван в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Налице ли е правен интерес от иск между сънаследници относно наследени поименни акции, ако спорът не касае качеството им на наследници и размера на дяловете, а упражняването на правата върху акциите?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

селективен критерий по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК се обосновава с твърдения, че отговорът на тях би бил от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, предвид съществуваща нормативна празнота и липса на съответна съдебна практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право