Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 101 ал. 1 ГПК

Нередовност на процесуалното действие
Чл. 101. (1) Съдът следи служебно за надлежното извършване на процесуалните действия. Той указва на страната в какво се състои нередовността на извършеното от нея процесуално действие и как тя може да бъде отстранена, като определя срок за поправката.

чл. 101 ал. 1 ГПК

Нередовност на процесуалното действие
Чл. 101. (1) Съдът следи служебно за надлежното извършване на процесуалните действия. Той указва на страната в какво се състои нередовността на извършеното от нея процесуално действие и как тя може да бъде отстранена, като определя срок за поправката.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

1. „Допустима и основателна ли е молба за обезпечение на бъдещ иск, в която е налице несъответствие между описанието на обстоятелствената част и петитума на бъдещата искова молба, която не съдържа пълно, ясно и последователно изложение на всички обстоятелства, на които се основава бъдещият иск, както и надлежно формулиран петитум?“; 2. „Допустима и основателна ли е молба за обезпечение на бъдещ иск, в която е налице несъответствие между описанието на обстоятелствената част и петитума на бъдещата искова молба?“ (по тези два процесуалноправни въпроса твърди противоречие с Определение №514/10.11.2008 г. по ч. гр. д. №1854/2008 г. на ВКС; Определение №826/02.12.2013 г. по ч. т. д. №3887/2013 г. на ВКС, ТК, II т. о. и Определение №427/08.08.2017 г. по ч. т. д. №1187/2017 г. на ВКС, І т. о.); 3. „Може ли съдът да присъди левовата равностойност на сума, уговорена в чуждестранна валута?“ (по този материалноправен въпрос твърди противоречие с тълкувателните разяснения, дадени в ТР №4/2014 г. на ОСГТК на ВКС) и 4. „При договор за изработка/услуга следва ли да се представят писмени доказателства, че работата е извършена от изпълнителя, за да се приеме за вероятно основателен иск за плащане на уговореното възнаграждение?“ (с последния материалноправен въпрос се обосновава допускането на въззивното определение до касационно обжалване със специалната процесуална предпоставка, уредена в чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК – той да е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото, тъй като по него не е формирана задължителна или казуална практика на ВКС).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Красимир Машев

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

обжалваното решение влизало в противоречие с решение №301/21.08.2023 г. по н. д. №352/2023 г. на ВКС, II-ро н. о. и определение №1152/17.05.2023 г. по ч. гр. д. №1569/2023 г. на ВКС, I-во г. о., а вторият въпрос бил от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото – чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, тъй като по него имало противоречива съдебна практика. Позовава се на протоколно определение №113/15.03.2023 г. по гр. д. №1077/2022 г. на РС-Карнобат, с което в подобна хипотеза съдът е оставил молбата по чл. 51 ЗН без разглеждане, а не без уважение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

е значим за изхода на делото, тъй като е обусловил решаващите изводи на въззивния съд. С липсата на създадена по него съдебна практика, се обосновава твърдение, че произнасянето на ВКС по него ще допринесе за точното прилагане на закона и за развитие на правото - касационно основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

не отговаря на изискванията на чл. 280, ал. 1 ГПК, тъй като не се преценява като обуславящ за изхода на спора. Въззивният съд не е отрекъл принципно да приложи правилото на чл. 101 ГПК, закрепящо служебното задължение на съда да следи за надлежното извършване на процесуалните действия на страните, а е приел, че същото е неприложимо при доказването на съдебно-деловодни разноски, вкл. с оглед преклузията относно момента, до който същото може да се извърши. Правилността на този решаващ извод на съда е извън предмета на преценката за селектиране на частната касационна жалба до разглеждане по същество, а неустановяването на общата селективна предпоставка за достъп до касация е достатъчно основание, за да не се допусне исканото касационно обжалване – в т. см. и цитираното по-горе ТР №1 от 19.02.2010 г. по тълк. дело №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1) следва ли да се приеме за редовно връчване на съдебни книжа отбелязването от длъжностно лице по призоваването, като достатъчен източник на информация – неясно посочване на две имена на лице без адрес; 2) допустимо ли е съдът, при оставяне исковата молба без движение за отстраняване на нередовности, да насочва страната към конкретни правни конструкции с оглед определяне на правна квалификация, каквато не отговаря на твърденията в исковата молба; и 3) коя дата от изписваните в съдебния протокол е вярна при различия в цифровото и словесното ѝ изписване. От страна на жалбоподателката се поддържа, че тези въпроси са от съществено значение за развитието на правото, т. е. – навежда се допълнителното основание за допускане на касационното обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, но без да се излагат каквито и да било съображения в тази насока. Предвид касационните оплаквания за недопустимост на обжалваното въззивно решение, съдът приема, че жалбоподателката навежда и основанието за допускане на касационното обжалване по чл. 280, ал. 2, предл. второ ГПК – вероятна недопустимост на решението. В жалбата се твърди и очевидна неправилност на същото, т. е. – сочи се и основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК за допускане на касационното обжалване, като в тази връзка се поддържа, че били налице пороци на въззивния акт, установими пряко и единствено от съдържанието на същия, приложение на закона в противоположен смисъл, нарушаване на правилата на формалната логика, нарушение на императивна правна норма и на основополагащи процесуални правила.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

12311 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право