Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 87 ал. 6 ДОПК

Данъчно-осигурителна сметка
Чл. 87. […] (6) Органът по приходите издава удостоверение за наличието или липсата на задължения по искане на задълженото лице или въз основа на акт на съда в 7-дневен срок от постъпването на искането или на акта. В удостоверението се отбелязва и отговорността за чужди задължения. В удостоверението не се отбелязват задължения по невлезли в сила актове, както и разсрочени, отсрочени или обезпечени задължения.

чл. 87 ал. 6 ДОПК

Данъчно-осигурителна сметка
Чл. 87. […] (6) Органът по приходите издава удостоверение за наличието или липсата на задължения по искане на задълженото лице или въз основа на акт на съда в 7-дневен срок от постъпването на искането или на акта. В удостоверението се отбелязва и отговорността за чужди задължения. В удостоверението не се отбелязват задължения по невлезли в сила актове, както и разсрочени, отсрочени или обезпечени задължения.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Какъв е предметният обхват на проверката, която съдията по вписванията извършва по чл. 32а, ал. 1 от ПВ?
Необходимо ли е, за да е налице изпълнение на разпоредба на чл. 264, ал. 4 ДОПК, продажната цена, преведена от прехвърлителя за заплащане на публични задължения, да погасява техния общ размер?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Донкова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

/1-4/ не са обуславящи изхода по спора, доколкото се отнасят до двустранни, възмездни договори, т. е. такива с дължими и от двете страни взаимни, насрещни, обусловени една от друга имуществени престации. От естеството на процесния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за 2014 г.-2018 г. следва, че същият не попада в горната категория договори: касае се за едностранен, безвъзмезден договор, който обвързва получителя на помощта с насрещни задължения към Фонда за спазване на съответните срокове за изпълнение и за своевременна строга отчетност, с оглед възможност за осъществяване на стриктен контрол от страна на фонда. Ето защо и въззивният съд не е разглеждал и не е формулирал правораздавателната си воля въз основа на техните отговори.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

1. длъжен ли е продавачът, за да е изправна страна по сключения предварителен договор да прехвърли своя имот на купувача като подпише декларация по чл. 264, ал. 4 ДОПК/за даване на съгласие част от продажната цена да се внесе в съответния бюджет за погасяване на публичните му задължения/, въпреки, че купувачът не може да изпълни своето задължение да плати дължимата от него продажна цена за имота, уговорена, че ще бъде осигурена чрез банков кредит с оглед това, че съответната банка не предоставя договорените парични средства след като продавачът има публични задължения/и това е установено по делото чрез разпит на служител на самата банка/? 2. приложимо ли е правилото на чл. 81, ал. 2 ЗЗД/обстоятелството, че длъжникът не разполага с парични средства за изпълнение на задължението не го освобождава от отговорност/ и в случай, когато поради публични задължения на продавача на имота, купувачът не може да осигури паричните средства чрез креди от една банка, след като може да се снабди с пари от друга банка или от друга кредитна институция или от трето лице, като обстоятелството е релевантно за купувача, тъй като именно той трябва да докаже, че е изправна страна, за да може да се ползва от правото да иска задатъка в двоен размер, 3. може ли това обстоятелство да се тълкува в ущърб на продавача, като се посочи, че той е неизправна страна, тъй като не е дал съгласие част от продажната цена да се преведе по съответния бюджет за заплащане на публичните му задължения, решени в противоречие с практиката на ВКС и решавани противоречиво от съдилищата. Цитирани са решение на Русенския районен съд, решение на СГС и на ВКС, постановено по реда на ГПК/отм./.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право