Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 269 ал. 1 ДОПК

Иск на трето лице
Чл. 269. (1) Трето лице, чието право е засегнато от изпълнението, може да предяви иск, за да установи правото си.

чл. 269 ал. 1 ДОПК

Иск на трето лице
Чл. 269. (1) Трето лице, чието право е засегнато от изпълнението, може да предяви иск, за да установи правото си.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Трансформира ли се правото на строеж, учредено с нотариален акт за определен срок, след реализирането му, в срочно право на собственост върху построената сграда (за същия срок, за който е учредено правото на строеж), съгласно чл. 65 ЗС, при условие че в нотариалния акт, с който е учредено правото на строеж, липсва изрична уговорка за установено със срок право на собственост върху постройката?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Дали искът по чл. 269, ал.1 ДОПК може да се упражни еднократно, след приключване на обжалването на първото изпълнително действие, с което се насочва принудително изпълнение по ДОПК върху имота на третото лице, или всяко ново изпълнително действие поражда право на нова жалба и съответно – на нов иск по чл. 269, ал. 1 ДОПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1. за съответствието на мотивите на въззивното решение с изискването за съдържанието на съдебното решение и съдържанието на мотивите съгласно чл. 235 и чл. 236 ГПК; 2. за задължението на съда да обсъди всички доводи и възражения и да основе изводите си на установеното по делото; 3. Относно задължението на съда да изложи собствени мотиви дори да препраща към приетото от първата инстанция и за това кога е налице основание за потвърждаване на първоинстанционното решение по чл. 271, ал. 1 ГПК. По тези три въпроса се твърди противоречие със задължителната и казуална съдебна практика – основание за допускане по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Наведено е и основанието по чл. 280, ал..1, т. 3 ГПК по въпроса следва ли при конкретната фактическа обстановка по делото да се приеме, че касаторът е собственик, като се има предвид, че предварителния договор е с нотариална заверка на подписите, а сбъдването на условието има обратно действие. В тази връзка е формулиран въпроса: може ли споразумение към предварителен договор, който е с нотариална заверка на подписа с клауза, че договора ще се счита за окончателен при сбъдване на определено условие да прехвърли правото на собственост и следва ли съдът да тълкува изразената воля на страните; представлява ли начало на давностно владение предварителен договор с нотариална заверка на подписа при конкретната фактическа обстановка. Твърди се очевидна неправилност на решението при преценката на доказателствата и при приложение на императивните правни норми /не са посочени конкретни такива/

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

дали в хипотеза, при която трето лице със самостоятелни права върху недвижимия имот, върху който е насочено принудително изпълнение по реда на ДОПК, е обжалвало действията на публичния изпълнител по насрочване на продажба чрез търг с тайно наддаване на този имот, и жалбата му е била отхвърлена, искът за установяване на правото му следва да бъде предявен в рамките на предвидения в чл. 267, ал. 2, т. 4, изречение второ 30-дневен срок.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светлана Калинова

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

на процесуалното право, а именно: 1.”Може ли да се счита за редовна искова молба, която няма необходимото съдържание по чл. 127, ал. 1, т. 3 ГПК, тъй като не е определена цена на иска, не е спазен реда по чл. 129 ГПК цената на иска да се определи служебно от съда и по нея съдът да се произнесе едва с решението си? Не се ли нарушава по този начин принципа на диспозитивното начало?”; 2. „Може ли да се счита за доказано неизпълнението на договор за покупко- продажба, съответно, че не е реализирана тази правна сделка, поради това, че купувачът, като ответник в процеса е заявил, че действително не е заплатил цялата договорена цена, след като представената „финансова справка от ищеца, без подпис и печат не е била оспорена?” и 3.”Следва ли в този случай да се изиска официално извлечение от счетоводството на двете дружества във вр. с осъществяване на същата сделка, щом страните по нея са търговци?”.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право