Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 264 ал. 4 ДОПК

Удостоверяване на задълженията
Чл. 264. […] (4) Когато прехвърлителят или учредителят декларират, че имат посочените в ал. 1 и 2 публични държавни и общински задължения, действията по ал. 1 и 2 могат да се извършат след тяхното заплащане или ако длъжникът писмено декларира, че е съгласен публичните държавни и общински вземания да се погасяват от сумата срещу прехвърлянето или учредяването на вещното право и купувачът внесе дължимата сума в съответния бюджет.

чл. 264 ал. 4 ДОПК

Удостоверяване на задълженията
Чл. 264. […] (4) Когато прехвърлителят или учредителят декларират, че имат посочените в ал. 1 и 2 публични държавни и общински задължения, действията по ал. 1 и 2 могат да се извършат след тяхното заплащане или ако длъжникът писмено декларира, че е съгласен публичните държавни и общински вземания да се погасяват от сумата срещу прехвърлянето или учредяването на вещното право и купувачът внесе дължимата сума в съответния бюджет.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Какъв е предметният обхват на проверката, която съдията по вписванията извършва по чл. 32а, ал. 1 от ПВ?
Необходимо ли е, за да е налице изпълнение на разпоредба на чл. 264, ал. 4 ДОПК, продажната цена, преведена от прехвърлителя за заплащане на публични задължения, да погасява техния общ размер?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Донкова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Има ли разлика в хипотезите и ако има каква е, между предложение 1 и предложение 2 на чл. 264, ал. 4 ДОПК?
При произнасяне по жалба срещу отказ на съдия по вписванията да впише нотариален акт за покупко-продажба, тъй като е счел, че не са изпълнени изискванията на чл. 264 ДОПК, съдът следва ли да съобрази и настъпилите факти и обстоятелства след този отказ, респ. да приложи разпоредбите на глава 49 от ГПК и сам да прецени към момента на произнасянето си да уважи ли молбата касаеща охранително производство, а не спорно такова?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

„Следва ли да се представя пред съдията по вписванията удостоверение за данъчна оценка при извършване на вторично вписване в съответния специален регистър по смисъла на чл. 21, ал. 3 ЗОЗ, когато сме изправени пред хипотезата на съществуващи данъчни и общински задължения, които залогодателят е декларирал в декларация по чл. 264, ал. 4 ДОПК и е дал съгласието си декларираните вземания да бъдат събрани срещу прехвърлянето или учредяването на вещно право?”. Релевира доводи за допускане на касационно обжалване на въззивното определение на основание чл. 280, ал. 1, т. 2 и т. 3 ГПК, като поддържа, че въпросът е решаван противоречиво от съдилищата /определение №******г. по в. ч. гр. дело №1107/2017г. на Окръжен съд Бургас и определение №369 от 01.03.2017г. по в. ч. гр. дело №137/2017г. на Окръжен съд Бургас/, както и че е от значение за точното прилагане на закона.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

бил положителен следвал въпроса – постановленията по чл. 121 ДОПК за предварително обезпечение, представляват ли подлежащ на принудително изпълнение акт, какъв е размерът на сумата, която трябва да се внесе, за да може да се приложи нормата на чл. 264, ал. 4 ДОПК и кой носи отговорност за вреди, в случай, че се внесе сума, за която е наложено предварителното обезпечение, а в последствие бъде издаден ревизионен акт за различна сума?” Страната е изложила своето разбиране по тълкуването на чл. 121 ДОПК в контекста на защитната й теза. Поставен е въпросът –„ Може ли в производството по вписване, съдията по вписванията да изисква и други документи освен изрично посочените в чл. 264 ДОПК?”. Частният касатор е изложил твърдения, че са представени всички необходими документи за извършване на вписването, но въпреки това, съдията по вписванията е започнал да извършва проверка на други обстоятелства, в противоречие с тълкувателно решение №7/2012 г., ОСГТК на ВКС, т. 6. Освен това страната е поддържала, че и съдебната практика сочи, че при представени всички необходими документи за вписване, не е нужно да се събират други доказателства и съдията по вписванията е длъжен да извърши вписването. Изброени са определение №410/28.11.2008 г. по гр. д. №1899/2008 г., ІІІ г. о. на ВКС; Определение №131 от 31.03.2009 г. по ч. пр. гр. д. 123/2009 г., ГК, ІІ г. о. на ВКС; Определение №212 от 01.03.2010 г. по ч. т. д. №96/2010 г., ТК, І т. о. на ВКС; Определение №163/20.04.2010 г. по ч. гр. д. №61/2010 г., ГК, ІІ г. о. на ВКС; Определение №372/20.07.2016 г. по ч. гр. д. №1767/2016 г., ГК, ІV г. о. на ВКС от които са възпроизведени части. Частният касатор счита, освен това, че следва да се вземе предвид, че ако се възприеме тезата, че съдията по вписванията може да проверява всички и всякакви документи, то той е следвало да извърши справка и дали са налице основанията по чл. 121, ал. 4 ДОПК, в каквато връзка е поставил въпросът – „ Нормата на чл. 121, ал. 4 ДОПК задължителна ли е за гражданските съдилища?” Страната е поддържала, че по посочения въпрос има практика на административните съдилища, липсва такава на гражданските съдилища, а определението на въззивния съд, според дружеството противоречи на съществуващата практика по подобни казуси. Развито е разбирането на касатора в тази връзка, с оглед установените според него факти по делото, като е направен извод за неправилност на приетото от съда. Поставен е въпросът – „Допустимо ли е съдията по вписванията да оказва последващ контрол на регистрацията на търговско дружество, като откаже да впише апорта, при положение, че са представени всички необходими документи за вписването му?” Изложено е разбирането на страната по този въпрос. Други доводи не са развити.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елеонора Чаначева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

относно необходимостта от представяне на декларация по чл. 264, ал. 1 ДОПК и при вписване на непаричната вноска в имотния регистър при АВ, тоест след вписване в Търговския регистър, въззивното определение противоречи на ТР №******г. по т. д.№******г. на ОСГТК на ВКС, както и на решение №5154/11.05.2015г. по адм. д.№11679/2014г. на ВАС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

от значение за изхода по конкретно дело, разрешен с обжалваното въззивно решение е от значение за точното прилагане на закона, когато разглеждането му допринася за промяна на създадената поради неточно тълкуване съдебна практика или за осъвременяване на тълкуването й с оглед изменения в законодателството и обществените условия, а за развитие на правото, когато законите са неясни, непълни или противоречиви, за да се създаде съдебна практика по прилагането им или да бъде тя осъвременена предвид настъпили в законодателството и обществените условия промени.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право