Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 282 ал. 1 т. 9 АПК

Прекратяване на производството
Чл. 282. (1) Изпълнителното производство се прекратява: […]
9. по възражение на длъжника, ако от деня, в който задължението е станало изискуемо, до получаването на поканата по чл. 277 е изтекла давността по чл. 285;

чл. 282 ал. 1 т. 9 АПК

Прекратяване на производството
Чл. 282. (1) Изпълнителното производство се прекратява: […]
9. по възражение на длъжника, ако от деня, в който задължението е станало изискуемо, до получаването на поканата по чл. 277 е изтекла давността по чл. 285;

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

дали ищцата е придобила 1/2 идеална част от правото на собственост върху дворното място и правото на собственост върху жилищната сграда с площ 53 кв. м., построена в имота през 80-те години на ** век, на основание давностно владение, съдът е приел, че ищцата не може да бъде квалифицирана като добросъвестен владелец (каквото е главното й твърдение по исковата молба), защото владението й се основава на договора за покупко-продажба от 1980 г., който е признат за нищожен между страните (арг. от чл. 298, ал. 2 ГПК) с влязлото в сила решение по в. гр. д.№656/2019 г. по описа на СОС. Нищожният договор не поражда правни последици и купувачът по такъв договор не може да има качеството на добросъвестен владелец. Приобретателят, получил владението от праводател по нищожен договор, може да придобие собствеността на оригинерно основание (придобивна давност), ако владее най-малко десет години - чл. 79, ал. 1 ЗС. Въззивният съд е приел, че анализът на събраните по делото гласни доказателства чрез показанията на свидетелите Й. Д., А. С. и М. С. водят до категоричния извод, че ищцата, установила владение върху спорния имот още през осемдесетте години, е ползвала същия с намерение да го свои без ничие противопоставяне, била е допускана в имота както от своите родители приживе, така и от съсобственика на дворното място – ответникът П. Г.. Това владение, започнало в началото на осемдесетте години, нито е било смущавано, нито прекъсвано и е продължило повече от десет години, с което е осъществен фактическият състав на придобивното основание по чл. 79, ал. 1 ЗС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

При закупуване на втория етаж от сградата заедно с целия таван на сградата, заедно с правото на строеж за закупения обект, в така полученото право на строеж включва ли се и таванът (и останалите принадлежности) или правото на строеж обхваща само закупения жилищен етаж и съответно при преустройство на този таван в жилище следва ли да се учредява друго право на строеж?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„при закупуване на втория етаж от сградата заедно с целия таван на сградата, заедно с правото на строеж за закупения обект, в така полученото право на строеж включва ли се и таванът (и останалите принадлежности) или правото на строеж обхваща само закупения жилищен етаж и съответно при преустройство на този таван в жилище следва ли да се учредява друго право на строеж и на основание чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК с цел преценка дали очевидно неправилно въззивният съд не е основал решението си на извод, че процесния имот не е собственост на никоя от страните по делото, като е прието, че преценката е обусловена от следното, изводимо от мотивите на въззивното решение: въззивният съд е приел, че нито ищците, нито ответниците са собственици на процесния имот, а след обособяването му чрез надстрояване на самостоятелно жилище в бившия таван, той е станал собственост на собственика на земята (без да посочи кой е собственик на земята). Подобно възражение е било заявено като евентуално (след възражението, че собствеността на процесното жилище следва собствеността на жилището на втория етаж като негова принадлежност, евентуално, че е продадено от праводателите на ищците през 2005 г. заедно с втория етаж и цената му е заплатена) от ответниците. Съдът го е разгледал без да прецени доколко ответниците имат правен интерес от навеждане на подобно възражение, и дали предявяването му не съставлява злоупотреба с право по смисъла на чл. 3 ГПК, тъй като чрез него отричат възможността и самите те да притежават правото на собственост, а именно въз основа на тази претенция са извършили правни действия (снабдили са се с констативен нотариален акт за собственост и са се разпоредили в полза на сина си) и фактически действия (ползване на процесния имот и преустановяване достъпа до него на ищците).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Маринова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Съществува ли задължение на въззивния съд при произнасяне по негаторен иск да назначи служебно съдебнотехническа експертиза за определяне на необходимата за обслужване площ на сградата, когато е налице разделна собственост на дворното място и сградата, за да се установи каква е прилежащата площ, в рамките на която суперфициарният собственик има правото да ползва имота?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Тълкувателно решение №****/**.**.2019 по дело №****/2017

Изпратената покана за доброволно изпълнение до длъжника прекъсва ли давността по смисъла на чл. 116, б. в ЗЗД, независимо от изпълнителното производство, в хода на което е отправена поканата?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право