Анотация
Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско отделение, в съдебно заседание на двадесет и първи януари две хиляди и тринадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
БОЙКА СТОИЛОВА
ЧЛЕНОВЕ:
СТОИЛ СОТИРОВ, МИМИ ФУРНАДЖИЕВА
при секретаря ЦВЕТАНКА НАЙДЕНОВА и в присъствието на прокурора, изслуша докладваното от съдията СТОИЛ СОТИРОВ гр.дело№534/2012 година.
Производството е по чл. 290 ГПК.
Образувано е по касационна жалба, вх.№23155/29.02.2012 г., подадена от адв. К. П. - процесуален представител на ищеца Ж. Г. Г. против въззивно решение от 23.01.2012 г. по гр.д.№8513/2011 г. по описа на Софийския градски съд, г.о., II-В въззивен състав.
С обжалваното решение е потвърдено решение №I-44-116/30.3.2011 г.по гр.д.№9164/2010 г. на Софийския районен съд, 44 състав, с което са отхвърлени предявените от Ж. Г. Г. срещу Г. д. "И. на н." - [населено място], обективно съединени искове с правно основание чл. 71, ал. 1, т. 1-т. 3 ЗЗДискр. и чл. 86, ал. 1 ЗЗД, във връзка с чл. 71, ал. 1, т. 3 ЗЗДискр.
Въззивната инстанция е приела, че предявените искове са неоснователни, тъй като не са налице елементите от фактическите състави на горепосочените правни норми, както и че ищецът не е доказал твърдяните от него факти.
По иска с правно основание чл. 71, ал. 1, т. 1 ЗЗДискр. е прието, че пряка дискриминация е налице в случаите, в които едно лице е третирано по-неблагоприятно, отколкото се третира, било е третирано или би третирано друго лице при сравними сходни обстоятелства, въз основа на признак/чл. 4, ал. 2 ЗЗДискр./, посочен в чл. 4, ал. 1 от същия или друг закон, или международен договор, по който Република България е страна. Прието е също така, че неблагоприятното третиране съгласно легалната дефиниция е всеки акт, действие или бездействие, което пряко или непряко засяга права или законни интереси, като в случая се твърди дискриминация посредством бездействието на затворническата администрация да осигури условия за спорт на осъдените на доживотен затвор, изтърпяващи наказанието си в затвора в [населено място], такива каквито имат другите затворници, изтърпяващи наказанието лишаване от свобода за определен срок в същия затвор.
С оглед събраните по делото доказателства въззивната инстанция е стигнала до извод, че безспорно се установява фактическо неравно третиране, в смисъл, че в зоната за повишена сигурност, в която излизат на въздух осъдените на доживотен затвор, няма обособено място за спорт, докато в зоната на останалите затворници има такова, както и че първата посочена група затворници нямат достъп до уреди за спорт/метални или други/, в изключение на монтирана шведска стена, докато останалите затворници имат достъп до ръчно поставени уреди, направени от желязо, и имат възможност по график да играят колективни игри като футбол, волейбол, а за две от групите има в столовата тенис на маса, а имат и площадка за баскетбол.
По нататък в мотивите си СГС е стигнал до извод, че за да може да се ... Останалата част от текста на съдебния акт е достъпна само за нашите абонати.

Благодарим ви, че четете "Българското прецедентно право"!
За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да влезете в профила си и да имате закупен абонамент.
или