Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

на нормалната продълителност на нощния труд, ЗМВР е специален закон и КТ не намира субсидиално приложение по спорния въпрос, нито чл. 9, ал. 2 Наредбта за структурата и организацията на работната заплата /НСОРЗ/ при сумарно изчисляване на отработеното време за нощните часове, както неправилно приемат съдилищата.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

е релевантен по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК, тъй като е свързан пряко с мотивите на състава, предвид липсата на обосноваване на размера на приетото за справедливо обезщетение, съобразно задължителната за него тълкувателна практика. Следователно, налице е общото основание за допускане на решението в разглежданата част до касационно обжалване. Основателни са и доводите за наличие на противоречие между даденото от въззивния съд разрешение по приложението на чл. 52 ЗЗД и соченото от страната ППВС №******г., според което справедливото обезщетение по смисъла на чл. 52 ЗЗД предполага намиране от страна на съда на точния паричен еквивалент на болките страданията, емоционалните, физическите и психически сътресения нанесени на пострадалото лице. В случаят, САС не е съобразил релевантните, съгласно цитираната задължителна практика конкретни обективно съществуващи факти- високия интензитет на търпяните страдания, възрастта на ищцата, продължителността на процедурите и тяхната наложителност, а вместо това като решаващ мотив е посочила, че увредите не са довели до пълно, временно обездвижване на ищцата, а освен това не била доказана пряката причинна връзка между ПТП и част от получените увреди, пренебрегвайки заключението на вещото лице. Следователно, при тези мотиви, съдът не е обосновал установените по делото факти, нито ги е свързал с определените от ППВС №******г. критерии, нито е обосновал приложимостта им към конкретния случай. Тези мотиви довели до определеното от въззивният съд обезщетение /същият е признал обезщетението на първостепенния съд, като съответно на „ обществения критерий за справедливост“/, водят до извод, че е вложено различно от съдържащото се в задължителната практика на ВКС по приложението на чл. 52 ЗЗД разбиране за „справедливост”, като критерий, по който следва да бъде определен необходимия за възмездяване причинените на ищцата по спора – сега касатор – вреди, изразени в стойностния им адекват. Или, след като в случая е дадено различно спрямо даденото в т. 11 на ППВС №4/68г. тълкуване на нормата, то е налице поддържаното от страната противоречие, от което следва, че решението в обжалваната част следва да бъде допуснато до касационно обжалване на основание чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елеонора Чаначева

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

дали било налице възникнало в полза на ищците право на отказ от процесния договор, поради неизпълнение от страна на получилия задатъка касатор. В тази връзка било констатирано, че с нотариална покана от 23.06.2021г., получена от ответника на 24.06.2021г., ищците са уведомили ответника, че от скица на имота №15-176524/19.02.2021г. на СГКК-гр. Бургас са разбрали, че имот с идентификатор............................ по КККР, съответстващ на УПИ XVII-96в кв. 13 по плана на [населено място], е с площ от 543 кв. м., като за разликата от 41 кв. м. в повече продавачът не можел да докаже собственост върху договорения имот, което било неизпълнение на декларираното в договора, че е единствен собственик. Направено било изявление, че ако до 07.07.2021г. продавачът не е в състояние да им прехвърли целия имот по действащата кадастрална карта, те се отказват/развалят договора по негова вина и го поканват незабавно след посочената дата да върне полученото капаро/задатък. Констатирано е още, че на 07.07.2021 г. бил съставен констативен протокол №148/07.07.2021 г. по описа на нотариус В. Д., рег. №........ на НК, от който се установило, че на посочената дата страните са се явили лично в нотариалната кантора и направили следните изявления: Д. И. - че е представил всички необходими документи за сключване на окончателен договор в нотариална форма; Р. К. и Г. Д. – че към момента не може да се изпълни предмета на предварителния договор и да се прехвърли целия имот по предварителния договор, а само идеални части, тъй като съгласно скица от 19.02.2021г. е налице съсобственост между продавача и община Бургас, поради което се възползват от правото си на отказ от сделката, като поканват продавача да възстанови в двоен размер платеното от 37 160,77 лв.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

1/поражда ли конститутивно действие решение на Поземлена комисия от 1998г., в което имотът не е индивидуализиран по начин, позволяващ да се установи кой точно е възстановения имот; 2/ от кой момент се счита приключила процедурата по възстановяване на собствеността на земеделски земи по чл. 18ж, ал. 1 и чл. 18з, ал. 1 ППЗСПЗЗ и какво е значението на скицата за финализирането на реституционната процедура; 3/ допустимо ли е терен по пар.4 ПЗР ЗСПЗЗ да бъде обект на придобивна давност преди имотните му граници да са определени въз основа на влезлия в сила план на новообразуваните имоти и преди бившите собственици до могат да защитят правата си; 4/ следва ли лицето, упражняващо фактическа власт върху имот, да демонстрира промяна в намерението спрямо собственик на имота. Посочена е практика по всеки един от въпросите. Очевидната неправилност е обоснована с частичен и едностранчив анализ на свидетелските показания и с необсъждане на част от доказателствата по делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

За да настъпи вреда под формата на пропусната полза, изразяваща се в пропускане на възможност за събиране на наем от недвижим имот през периода на забавеното му изграждане, трябва ли забавата да е осуетила единствено вече съществуващи или преддоговорни правоотношения за отдаване на имота под наем, или такава вреда е възможно да настъпи, и без да са създадени и осуетени такива правоотношения? Длъжен ли е въззивният съд да се произнесе по всички възражения и доводи на страните и да обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, като отрази в мотивите към решението си фактическите си констатации и правните си изводи по съществото на правния спор относно съществуването или не на спорното по делото субективно право? Допустимо ли е съдебното решение по искове за обезщетение за пропуснати ползи, изразяващи се в пропускане на възможност за отдаване под наем на множество недвижими имоти, предявени от множество ищци, които съдът е разгледал като субективно съединени, а не и като обективно съединени искове на всеки ищец за обезщетения за пропусната полза от всеки един от процесните имоти?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

може ли в исковото гражданско производство съдът да основе изводите в решението си на протоколи за разпит на свидетели от досъдебно наказателно производство, които не са приети, а са изключени от доказателствения материал по делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Цонев

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Дали доходи и приходи по смисъла на дефинициите в пар. 1 ДР ЗПКОНПИ, които имат за източник продажби и доставки в или извън търговски обект, могат да се доказват само със свидетелски показания и с частни удостоверителни документи, съставени от проверяваното лице, които не отговарят на счетоводните стандарти? Длъжен ли е съдът да оцени заключението на вещото лице, включително да изложи съображения, когато възприема едно заключение, а не кредитира друго?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право