Класификация
- Вид съдебен акт: Определения за допускане
- Колегия/Отделение: I-во отделение, Гражданска колегия
- Допълнителен селективен критерий: чл. 280 ал. 1 т. 1 ГПК
Анотация
Прилага ли се презумпцията на чл. 69 ЗС при владение на наследствен имот от наследник и от членовете на неговото семейство и ако не- с какви действия и по какъв начин ползващият имота наследник следва да демонстрира пред останалите наследници намерението си да започне да свои целия сънаследствен имот?
Върховният касационен съд на Република България, първо отделение на Гражданска колегия в закрито съдебно заседание на девети февруари две хиляди двадесет и втора година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА
ЧЛЕНОВЕ:
ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА, МИЛЕНА ДАСКАЛОВА
като изслуша докладваното от съдия Т.Гроздева гр.д.№ 4761 по описа за 2021 г. приема следното:
Производството е по реда на чл.288 ГПК във връзка с чл.280 ГПК.
История на спора
Образувано е по касационна жалба на А. И. А. срещу решение № 260166 от 03.08.2021 г. по в.гр.д.№ 185 от 2021 г. на Кюстендилския окръжен съд, гражданска колегия, с което е потвърдено решение № 260124 от 23.02.2021 г. по гр.д.№ 1872 от 2020 г. на Кюстендилския районен съд, гражданска колегия, първи състав за отхвърляне на предявения от А. И. А. срещу П. И. А. и Й. А. А. иск с правно основание чл.124, ал.1 ГПК за признаване правото на собственост на А. И. А. върху 1/2 ид.ч. от УПИ X.-.... по плана на [населено място], общ.К., одобрен със заповед № 1606 от 16.04.1962 г., ведно с построените в имота двуетажна масивна жилищна сграда, стопанска постройка и навес, находящи се в [населено място], общ К., [улица].
В касационната жалба се твърди, че решението на Кюстендилския окръжен съд е неправилно като постановено в нарушение на материалния закон, съществени нарушения на съдопроизводствените правила и необоснованост- основания за касационно обжалване по чл.281, ал.1, т.3 ГПК.
Мотиви
Като основания за допускане на касационното обжалване касаторите по същество сочат чл.280, ал.2, предл.3 ГПК в хипотезата на очевидна неправилност на решението и чл.280, ал.1, т.3 ГПК. Твърди се, че от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото по смисъла на горепосочената разпоредба би било произнасянето на ВКС по следните въпроси:
1. При наследствен имот, когато един от сънаследниците владее имота заедно със съпруга/съпругата си, последният/последната владелец ли е или е само държател на идеалните части на останалите сънаследници ?
2. По отношение на съпруга/съпругата на сънаследника презумпцията по чл.69 ЗС прилага ли се на общо основание или е изключена ?
3. Владелци или държатели са сънаследникът и членовете на семейството му в ... Останалата част от текста на съдебния акт е достъпна само за нашите абонати.

Благодарим ви, че четете "Българското прецедентно право"!
За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да влезете в профила си и да имате закупен абонамент.
или