Класификация
- Вид съдебен акт: Решения по чл. 290 ГПК
- Колегия/Отделение: IV-то отделение, Гражданска колегия
- Допълнителен селективен критерий: чл. 280 ал. 1 т. 1 ГПК
Анотация
Допустимо ли е пълното доказване да бъде осъществено чрез косвени доказателства?
Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско отделение в открито съдебно заседание на двадесет и осми февруари през две хиляди двадесет и втора година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Мими Фурнаджиева
ЧЛЕНОВЕ:
Велислав Павков, Десислава Попколева
при участието на секретаря Даниела Цветкова, като разгледа докладваното от съдия Попколева гр.дело № ****** по описа за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл. 290 ГПК.
История на спора
С определение № 60706 от 29.10.2021 г. е допуснато по жалба на „Електроразпределение Север“ АД, касационно обжалване на въззивно решение № ******
30/12.02.2021 г., постановено по в.гр.д. № ******
г. на Окръжен съд Велико Търново, с което е потвърдено решение № 260129 от 24.08.2020 г. по гр.д. № 893//2020 г. на Районен съд Велико Търново, с което е уважен предявения от П. Т. Д. против „Електроразпределение Север“ АД, иск по чл. 124, ал. 1 ГПК за признаване за установено, че ищецът не дължи сумата от 5 559,47 лв., представляваща стойност на начислена ел.енергия по фактура, издадена на 23.04.2020 г. за периода от 06.11.2015 г. до 19.11.2019 г. за обект на потребление, находящ се в [населено място], [улица], вх.А, ет.4.
Касационен въпрос
Касационното обжалване е допуснато при условията на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК по процесуалноправния въпрос: Допустимо ли е пълното доказване да бъде осъществено чрез косвени доказателства.
Мотиви
По този въпрос е налице трайно установена съдебна практика, според която пълното доказване може да бъде осъществено както чрез преки, така и чрез косвени доказателства, като преките доказателства пряко, непосредствено установяват обстоятелствата, отнасящи се към основния факт, а косвените дават указание за основния факт само косвено и установяват странични обстоятелства, но преценени в съвкупност с другите, служат за установяване на основния факт. Не е необходимо всеки факт да бъде установен пряко, възможно е осъщественият факт да не е оставил следа /доказателство/ или да не може да бъде намерен като носител на тази следа, годен да бъде представен пред съда. Когато за отделен факт липсват преки свидетелства, съдът не може да направи извод, че този факт не се е осъществил.Обратното, съдът е длъжен да прецени установените факти и да приеме за установен и такъв факт, който обикновено според опитните правила , т.нар. презумпция ад хоминем, съпътсва друг – установен по делото факт. В този смисъл са решение ... Останалата част от текста на съдебния акт е достъпна само за нашите абонати.

Благодарим ви, че четете "Българското прецедентно право"!
За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да влезете в профила си и да имате закупен абонамент.
или