Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Спорът е допуснат до касация със следното Определение


Класификация

  • Вид съдебен акт: Решения по чл. 290 ГПК
  • Колегия/Отделение: IV-то отделение, Гражданска колегия
  • Допълнителен селективен критерий: чл. 280 ал. 1 т. 1 ГПК

Анотация

Въпрос

Когато при поискване по делото, страната е представила официално заверен препис от документа, следва ли да се приеме, че е изпълнено изискването на чл. 183, ал. 1 ГПК?

Отговор
За да прочетете пълния текст на съдебния акт е необходимо да влезете в профила си ВХОД или да закупите абонамент КУПЕТЕ СЕГА

Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско отделение, в открито заседание на двадесет и шести септември, две хиляди двадесет и втора година, в състав:

Председател: ВАСИЛКА ИЛИЕВА

Членове: БОРИС ИЛИЕВ

ЕРИК ВАСИЛЕВ

при участието на секретаря Ани Давидова като изслуша докладваното от съдия Ерик В. гр. д. № 4625 по описа за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по чл. 290 ГПК.

Образувано по касационна жалба на И. Г. Ш. чрез адвокат Х. Т. от АК-София срещу решение № 380 от 13.04.2021 г. по в. гр. д.№ 2690/2020 г. на Апелативен съд София в частта, с която се потвърждава решение № 1998/09.03.2020 г. по гр. д.№ 6918//2018 г. на Софийски градски съд и се отхвърля иска на И. Г. Ш. против В. Г. Л., на основание чл. 240, ал. 1 ЗЗД, за сумите 48 697 евро и 50 000 щатски долара по договор за заем от 01.07.2009 г., със законната лихва от подаване на исковата молба - 23.05.2018 г., до изплащане на сумата.

Обжалването е допуснато по процесуалноправния въпрос, когато при поискване страната е представила официално заверен препис от документ следва ли да се приеме, че е изпълнено изискването на чл. 183, ал. 1 ГПК.

Отговор на поставения процесуалноправен въпрос е даден в решение № 362/15.07.2010 г. по гр. д.№ 536/2010 г., ВКС, ІІ г. о. и решение № 766/03.02.2011 г. по гр. д.№ 1590/2009 г., ВКС, І г. о., в които се приема, че разпоредбата на чл. 183 ГПК допуска представяне на писмено доказателство в заверен от страната препис, но при поискване тя е длъжна да представи оригинала на документа или официално заверен препис от него. Когато документа е издаден от орган на държавна власт и в рамките на служебната му компетентност, при поискване е достатъчно представеното копие да е заверено от органа, който го е издал. В този случай, заверката има характер на официална заверка по смисъла на чл. 183 ГПК. При всички случаи, обаче, изключването на писмени доказателства от доказателствения материал по делото следва да стане при изричното искане на страната да се представен оригинала на писмения документ, и последвало непредставяне на оригиналите в дадения срок. При липсата на изрично искане ... Останалата част от текста на съдебния акт е достъпна само за нашите абонати.

Благодарим ви, че четете "Българското прецедентно право"!

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да влезете в профила си и да имате закупен абонамент.

или

Вижте абонаментните планове


Свързани съдебни актове

Препраща към

  • Определение №281/14.04.2022 по дело №4625/2021
    Когато при поискване по делото, страната е представила официално заверен препис от документа, следва ли да се приеме, че е изпълнено изискването на чл. 183, ал. 1 ГПК?
  • Решение по чл. 290 ГПК
    Решение №362/15.07.2010 г. по гр.д. № 536/2010
    Относно приложението на разпоредбата на чл.183 от ГПК, касаеща изключването от доказателствения материал по делото на представени от страна писмени доказателства, получени като препис от издалите ги държавни органи, както и приложението на разпоредбата на чл.235, ал.2 от ГПК, във връзка със задължението на съда да постанови своето решение върху…
  • Решение
    Решение № 766 от 03.02.2011 г. по гр. д. № 1590/2009 г.
    Представлява ли официален свидетелстващ документ заверено от неизвестно лице ксероксно копие, ако оригиналът на този документ е изгубен, как следва да се установи съдържанието му, върху коя страна пада доказателствената тежест , ако такъв документ е бил представен пред нотариус и следва ли съдът да приложи разпоредбата на чл. 128,…

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Цитирани норми и термини

0 0 гласа
Рейтинг
Запишете се
Известявайте ме за
0 Коментари
Inline Feedbacks
Всички коментари