Класификация
- Вид съдебен акт: Определения - други
- Колегия/Отделение: I-во отделение, Гражданска колегия
- Допълнителен селективен критерий: Предстои добавяне
Анотация
Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 47
София, 14.03.2022 година
Върховният касационен съд на Република България, първо гражданско отделение, в закрито заседание на 11 март две хиляди двадесет и втора година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЯНА ЦЕНЕВА
ЧЛЕНОВЕ: БОНКА ДЕЧЕВА
ВАНЯ АТАНАСОВА
изслуша докладваното от съдията БОНКА ДЕЧЕВА
ч.гр.дело № 510 / 2022 година
Производството е по чл. 274, ал.2 ГПК.
Образувано е по частна жалба, подадена от Л. С. Г. против разпореждане № 10/07.01.2022 г. постановено по гр.д.№ 318/2021 г. на Пловдивски апелативен съд, с което е върната поредната подадена от същата частна жалба против разпореждане на Пловдивски апелативен съд.
В частната жалба се прави оплакване за неправилност, незаконосъобразност, немотивираност на обжалваното разпореждане и неправилно и прилагане на материалния закон. Жалбата е бланкетна - не са посочени никакви конкретни нарушения.
Върховният касационен съд, тричленен състав на първо гр. отделение, като прецени оплакванията в частната жалба и данните по делото, намира следното:
Жалбата е постъпила в срок, изхожда от процесуално легитимирана страна и е против разпореждане което подлежи на обжалване. Не е посочено в какво се изразява неправилността на обжалваното разпореждане, но това не съставлява нередовност на частната жалба, който да е основание за връщането й, съгласно чл. 261 и чл. 262 ГПК, към които препраща чл. 275, ал.2 ГПК. Не е внесена и дължимата държавна такса, но до колкото са подадени верига от частни жалби, връщани поради неизпълнение на такова указание, настоящата инстанция счита, че следва да я разгледа, като осъди частната жалбоподателкта да внесе дължимата държавна такса с диспозитива на определението. В практиката си ВКС приема, че последователно създаваната верига от частни жалби, съставлява злоупотреба с право по смисъла на чл. 3 от ГПК, което накърнява правата на другите участници в процеса. Страната има право да подава жалба срещу подлежащ на обжалване съдебен акт. Законодателят не определя броя на жалбите, но той не е безкраен. Правото на обжалване не се състои в това чрез верига от жалби, чийто нередовности не се изправят и поради това се връщат, а акта за връщане се обжалва отново, да се препятства развитието на процеса или влизане в сила на съдебния акт, защото това накърнява правото на достъп до съд или на приключване на делото и спора в разумен срок Засегнатата страна в този случай има право да иска преустановяване на подобно поведение или обезщетение за претърпените вреди. /в ... Останалата част от текста на съдебния акт е достъпна само за нашите абонати.

Благодарим ви, че четете "Българското прецедентно право"!
За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да влезете в профила си и да имате закупен абонамент.
или