Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

Анотация

Въпрос

1/ Длъжен ли е въззивният съд, като инстанция по същество, при проверката по чл.269 ГПК, в рамките на оплакванията, наведени от страната, да се произнесе по спорния предмет на делото, като обсъди всички доводи и възражения на страните и в частност – следва ли въззивният съд със собствени мотиви да се произнесе по съществуването и изискуемостта на вземането за неустойка, когато се иска връщане на даденото без основание и е направено такова възражение , както в исковата молба, така и във въззивната жалба?
2/ Длъжен ли е въззивният съд да изложи мотиви по фактите на спора и събраните доказателства, когато освен правен, спорът между страните, така както е наведен с въззивната жалба, е по фактите, на базата на която се гради този спор?
3/ Недопускането или непосочването на необходими за събирането доказателства от първоинстанционния съд, в нарушение на процесуалните правила, преклудира ли възможността на страната да направи това свое искане отново във въззивна инстанция и какви са основанията за събиране на нови доказателства от въззивния съд, в хипотезата на чл.266 ал.3 ГПК?
4/ Представлява ли валидна клауза за неустойка тази, при която купувачът приема като напълно валидно изпълнението по главното задължение – за доставка на стоки, но предвижда на практика намаляване на дължимата за плащане от него стойност на доставката?
5/ Нищожна, като противоречаща на добрите нрави ли е неустойка, която не цели да задоволи имуществения интерес на купувача, като го обезщети за вредите, понесени от неизпълнението на продавача, а да го обогати неоснователно ? Наведеното от страната противоречие на неустойката с добрите нрави трябва ли да бъде конкретно и реално, произтичащо от договорна разпоредба или произтичащо от практическото развитие на отношенията в договорната връзка, а не от оценката на правораздавателния орган, който приема , че една неустойка върху изпълнено задължение би обезщетила очакваните от неизпълнението вреди? Как следва да представи съда в мотивите си анализа на тълкуването на договорните клаузи , в светлината на чл. 20 ЗЗД ? При направено възражение за противоречие на неустойка с добрите нрави и във връзка със служебното задължение на съда да следи за съответствието на неустойката с добрите нрави , за да уважи или отхвърли направеното възражение, следва ли съдът в мотивите си да разгледа и прецени един или няколко от критериите, посочени в т.3 на ТР № 1/2010 г. по тълк.дело № 1/2009 г. на ОСГТК на ВКС или други критерии, като се вземат предвид конкретните факти и обстоятелства?
6/ Представлява ли отклонение от императивния характер на една правна норма ако са поставени изисквания за документиране изключенията по приложението й?
7/ Следва ли страна по търговски спор, която претендира неустойка, да бъде изрядна по отношение на своите насрещни задължения , за да има право да я претендира и следва ли този факт да бъде предмет на пълно и главно доказване от нейна страна?

Отговор

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

Текст

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, ТЪРГОВСКА КОЛЕГИЯ, първо отделение, в закрито заседание на осми февруари, през две хиляди двадесет и първа година, в състав: ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЕЛЕОНОРА ЧАНАЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

РОСИЦА БОЖИЛОВА, ВАСИЛ ХРИСТАКИЕВ

като разгледа докладваното от съдия Божилова т. д. №******год. и за да произнесе съобрази следното:

Производството е по чл. 288 ГПК.

История на спора

Образувано е по касационна жалба на „Софарма трейдинг АД против решение №******г. по т. д.№******г. на Софийски апелативен съд, с което е потвърдено решение №******г. по т. д.№******г. на Софийски градски съд. С потвърденото решение са отхвърлени предявените от касатора против „Университетска специализирана болница за активно лечение по онкология„ ЕАД / УСБАЛО / обективно съединени искове с правни основания: чл. 55, ал. предл. първо ЗЗД – за връщане сумата от 370 349,75 лева, платена като неустойка за неточно изпълнение по сключен с ответника договор за доставка на лекарствени средства №Д4-93/2015 г., на основание чл. 9, ал. ...

Модул "ГПК"

Съдебният акт, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.


Препраща към

  • Тълкувателно решение №****/**.**.2009 по дело №****/2009
    1. Представлява ли приватизационният договор търговска сделка? 2. Приложимо ли е правилото на чл. 309 ТЗ към приватизационния договор? 3. В кои случаи и при какви предпоставки уговорката в приватизационните и търговските договори за неустойка ще е нищожна поради накърняване с договора на добрите нрави (чл. 26, ал. 1 ЗЗД)?…
  • Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2013
    Дължи ли се договорна неустойка, ако страната, която я претендира, не е изпълнила или не е имала готовност да изпълни насрещните си задължения по договора?
  • Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009
    За да бъде присъдена неустойка, следва ли кредиторът да е изпълнил задължението си или да е бил готов да го изпълни. От значение за делото е и въпросът съответства ли на уговореното обезщетение предложеният архитектурен проект и оферта за обезщетение с по-малка РЗП или с по-голяма РЗП и заплащане на…
  • Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2011
    Относно приложението на чл. 20 ЗЗД при тълкуване на договорните клаузи и начина на доказване на извършената от изпълнителя работа и доказателствените средства, с които може да се установи възникването на задължение на възложителя да плати възнаграждение по чл. 266, ал. 1 ЗЗД на изпълнителя, респективно да се докаже изпълнението…

Цитирано в

Не са намерени съдебни актове по зададения критерий. Предстои добавяне.

Пособия

Следете за обновления Добавете в Бележника

Намерете свързан съдебен акт по номер/година на делото:

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Споделяне

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право