Класификация
- Вид съдебен акт: Определения - други
- Колегия/Отделение: III-то отделение, Гражданска колегия
- Допълнителен селективен критерий: Предстои добавяне
Анотация
Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.
4
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
N. 155
гр. София, 20.04.2022 година
Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, трето отделение в закрито заседание на двадесет и първи март две хиляди двадесет и втора година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИМЕОН ЧАНАЧЕВ
ЧЛЕНОВЕ: АЛЕКСАНДЪР ЦОНЕВ
ФИЛИП ВЛАДИМИРОВ
изслуша докладваното от съдия СИМЕОН ЧАНАЧЕВ ч. гр. дело № 565 по описа за 2022 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е образувано по частна касационна жалба с вх. № 22765/15.12.2021 г. по регистъра на САС /Софийски апелативен съд/, подадена от Е. Д. М. срещу определение № 3113 от 25.11.2021 г. по въззивно ч. гр. дело № 3158/2021 г. на САС, ТО, 13-ти състав, с което е потвърдено определение № 273933 от 23.09.2021 г. по гр. д. № 3578/2020 г. на СГС /Софийски градски съд/, I ГО, 11-ти състав. С него е върната исковата молба на Е. Д. М. поради неизпълнение на дадените указания с разпореждане от 01.06.2020 г.
Постъпилата частна касационна жалба е процесуално допустима, като подадена в срока по 275, ал. 1 ГПК, при наличието на правен интерес, от процесуално легитимирана страна, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол.
ВКС /Върховен касационен съд/, гражданска колегия, състав на трето отделение, като съобрази данните по делото, намира, че не са налице основания по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК и чл. 280, ал. 2 ГПК за допускане на касационно обжалване. Съображенията за това са следните:
В обжалваното определение съдът е констатирал, че производството по делото е образувано по предявен от Е. Д. М. иск по чл. 2б ЗОДОВ за солидарно осъждане на ответниците - Административен съд София – град и Върховен административен съд да му заплатят обезщетение за неимуществени вреди в размер на 26 000 лева. Констатирани са още и следните обстоятелства: с разпореждане № 14008 от 01.06.2020 г. първоинстанционният съд е дал указания на ищеца в едноседмичен срок от съобщението да посочи дали е подавал заявление по гл. IIIа ЗСВ, съответно как е приключила административната процедура, както и да представи доказателства за това /прието е, че тези указания не са били изпълнени в срок/; с молба от 22.06.2020 г., подадена от адвокат Ю. е поискано продължаване на срока за изпълнение на указанията; с разпореждане от 26.07.2021 г. срокът е продължен със 7 дни от връчване на съобщението; разпорежданията на съда са връчени на ... Останалата част от текста на съдебния акт е достъпна само за нашите абонати.

Благодарим ви, че четете "Българското прецедентно право"!
За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да влезете в профила си и да имате закупен абонамент.
или